Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Paralajmërim i ri për koronavirusin, vjen nga qentë

Paralajmërim i ri për koronavirusin, vjen nga qentë

11:12, 21/05/2021
A+ Aa A-

Nëse konfirmohet se virusi ishte shkaku i sëmundjes së tyre, atëherë ai do të jetë koronavirusi i tetë që do të zbulohet dhe koronavirusi i parë i qenit që transmetohet te njerëzit.

Aktualisht, sipas New York Times dhe Science, është e paqartë nëse ky koronavirus është patogjen dhe mund të përbëjë një kërcënim serioz për njerëzimin në të ardhmen.

Sidoqoftë, në çdo rast, siç theksojnë shkencëtarët, ekziston nevoja për të monitoruar viruset e kafshëve në mënyrë të vazhdueshme dhe më aktive sesa deri më tani.

Shkencëtarët e kanë ditur për dekada që koronavirusët mund të shkaktojnë sëmundje tek qentë , por deri vonë nuk kishte prova se këto viruse mund të transmetohen te njerëzit dhe t’i infektojnë ata. 

Tani për herë të parë duket se kjo është e mundur, megjithëse duhet të konfirmohet.

Studimi i ri, i botuar në revistën mjekësore Sëmundjet Infektive Klinike, aktualisht nuk tregon se pneumonia pediatrike ishte shkaktuar në të vërtetë nga koronavirusi i qenit. 

Sidoqoftë, të gjithë fëmijët - të cilët u shëruan pas disa ditësh - jetuan në zona rurale ose periferike, ku njerëzit shpesh vijnë në kontakt me qen dhe kafshë të tjera.

Deri më tani dihen shtatë koronavirusë që infektojnë njerëzit. 

Përveç SARS-CoV-2 që shkaktoi pandeminë Covid-19 , dy koronavirusë kanë shkaktuar SARS dhe MERS, ndërsa disa të tjerë shkaktojnë ftohjen e zakonshme. 

Shumë prej këtyre viruseve mendohet se vijnë nga lakuriqët e natës, nga ku ata hidhen te njerëzit drejtpërdrejt ose përmes një kafshe tjetër, e cila vepron si një lidhje e ndërmjetme në zinxhirin e transmetimit.

Në rastin e Malajzisë, koronavirusi mund të transmetohet drejtpërdrejt nga një qen ose së pari te një kafshë tjetër (p.sh. mace) dhe pastaj te fëmijët (në rastin e pandemisë pandemike SARS-CoV-2 nuk ka asnjë provë që qentë ta transmetojnë atë te njerëzit , por edhe qentë edhe macet mund të infektohen prej saj).

" Për momentin nuk kemi - me të vërtetë - asnjë arsye për të besuar se ky virus (i gjetur në Malajzi) do të shkaktojë një pandemi. Por ne duam të tërheqim vëmendjen për mundësinë që transmetimi i koronavirusëve nga kafshët tek njerëzit është një dukuri shumë, shumë, shumë e zakonshme. Dhe deri më tani kjo është injoruar, "tha studiuesi kryesor, veterineri dhe virologu Dr. Anastasia Vlasova i Universitetit Shtetëror të Ohajos.

" Unë mendoj se sa më shumë të kërkojmë, aq më shumë zbulojmë se koronavirusët po shkojnë nga një specie në tjetrën kudo " , tha Stanley Perlman, një virolog në Universitetin e Iowa-s.

Një analizë e plotë e gjenomës së virusit nga pacientët pediatrik në Malajzi ka zbuluar se koronavirusi deri më tani i panjohur përmban një "mozaik" gjenesh nga katër koronavirusë të tjerë që infektojnë kafshët. 

Rekombinimi gjenetik i këtij lloji shqetëson gjithmonë shkencëtarët për shkak të mundësisë së shfaqjes së një lloji shumë ngjitës te njerëzit.

Studiuesit, sipas epidemiologut të Sëmundjeve Infektive Dr. Gregory Gray nga Universiteti Duke në Karolinën e Veriut, po planifikojnë studime të mëtejshme për të parë se sa i përhapur është qeni dhe nëse është i pranishëm në trupin e njerëzve të shëndetshëm.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco