Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Përfitimet shëndetësore të erëzave që përdorim shpesh

Përfitimet shëndetësore të erëzave që përdorim shpesh

09:50, 21/05/2021
A+ Aa A-

Erëzat janë thelbësore për recetat e shijshme dhe shpesh janë një faktor që i jep ushqimit një shije më të mirë, por gjithashtu me anë të të cilit ne mund të njohim origjinën e asaj që është në pjatën tonë.

Të njëjtat proteina, drithëra dhe perime të përgatitura me erëza të ndryshme do të rezultojnë në përvoja krejtësisht të ndryshme ushqimore.

Përveç se janë bomba aromatike, erëzat kanë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore, shkruan Real Simple .

Kanellë

Studime të shumta kanë treguar se kanella ka një efekt të uljes së glukozës në gjak, përfshirë hulumtimet që kanë treguar se vetëm 500 miligramë kanellë në ditë mund të ulë nivelet e glukozës në gjak tek njerëzit me prediabet.

Përbërjet e kanellës bioaktive së bashku veprojnë si antioksidantë, antimikrobikë dhe antifungale.

Shafrani

Disa studime tregojnë se shafran i Indisë mund të pengojë rritjen e qelizave tumorale, si dhe të zvogëlojë shënjuesit inflamatorë në trup.

Shafran i Indisë gjithashtu është duke u hulumtuar për përfitimet e shëndetit të zorrëve dhe trurit dhe gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit total dhe triglicerideve. 

Ka prova që kurkumina mund të luajë një rol në menaxhimin e simptomave të depresionit.

Xhenxhefil

Xhenxhefili përmban një përbërje aktive të quajtur xhenxhefil, e cila përmban fitonutrientë që veprojnë si antioksidantë me veti antivirale, antifungale dhe antibakteriale.

Mund të ndihmojë në lehtësimin e të përzierit dhe të vjellave, veçanërisht ato që shoqërohen me këto simptoma gjatë shtatëzënësisë dhe kimioterapisë. 

Konsumimi i xhenxhefilit mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjeve të shoqëruara me reumatizëm.

Piper djegës

Speci djegës përmban përbërjen aktive kapsaicinë, e njohur për një numër përfitimesh shëndetësore dhe për vetitë e saj antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Sa m  nxehtë speci, aq më shumë kapsaicinë përmban. 

Specat përmbajnë gjithashtu sasi të habitshme të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë hekurin, vitaminën A, vitaminën E dhe vitaminën B6, si dhe kimikate të ndryshme fitokimike

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco