Lajmi i fundit

Zyrtari amerikan jep dorëheqje: DASH po fut hundët në punët e brendshme të Haitit, rezultatet janë katastrofike

Shefi i Pfizer, Bourla:  Njerëzit ‘do të kenë nevojë për dozën e tretë të vaksinës për 8 - 12 muaj’ Shefi Ekzekutiv i Korporatës Pfizer, Dr. Albert Bourla, lindur në Selanik, njoftoi të premten se ai pret që të jepen doza përforcuese të vaksinës së koronavirusit vitin e ardhshëm

Shefi i Pfizer, Bourla: Njerëzit ‘do të kenë nevojë për dozën e tretë të vaksinës për 8 - 12 muaj’

12:03, 15/05/2021
A+ Aa A-

Për herë të parë, Shefi Ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla tha përfundimisht të premten se njerëzit do të kenë nevojë për një dozë tjetër të vaksinës së koronavirusit për tetë muaj në mënyrë që t’i japë zgjidhje mutacioneve që kanë ndodhur që prej krijimit të vaksinës origjinale.

Lajmi nuk vjen tërësisht si befasi; që nga fillimi i këtij viti, variante të koronavirusit origjinal janë shfaqur në të gjithë botën - pasi viruset normalisht ndryshojnë me kalimin e kohës.

Variantet janë gjetur në Britaninë e Madhe, Indi, Afrikën e Jugut, Brazil, Neë York City dhe shumë zona të tjera në botë pasi virusi gjeti strehues në ata që nuk kishin marrë ende vaksinat.

Në fjalën e tij në Forumin e Gjashtë Vjetor Ekonomik në Delphi, duke marrë pjesë këtë vit në një formë hibride për shkak të pandemisë në vazhdim, Bourla foli lidhur me përshtatshmërinë e vaksinës Pfizer dhe kundërshtinë e tij për të dhënë të drejtën e patentës.

Në vërejtjet për gazetaren Sia Kosioni, Drejtori i Përgjithshëm i Barnave i lindur në Selanik fillimisht iu referua pozicionit që ai ka marrë kundër lëshimit të patentave për vaksinat.

Siç theksoi ai, në lidhje me çmimin, Pfizer tashmë siguron vaksina me kosto, në varësi të gjendjes financiare të kombeve që e blejnë atë.

Lidhur me vëllimin e prodhimit, Bourla tha, kompanitë tashmë kanë aftësinë për të prodhuar aq sa është e nevojshme, duke shtuar se Pfizer ka në plan të prodhojë 3 miliardë doza të vaksinës koronavirus në të gjithë botën për vitin 2021 - dhe 4 miliardë doza në 2022.

Të gjitha vaksinat, por veçanërisht ato të bëra nga Pfizer dhe Moderna, të cilat bazohen në mARN, janë jashtëzakonisht komplekse për t'u prodhuar, me makineri të specializuara që duhet të ndërtohen gjatë vitit 2020 për të prodhuar produktin.

"Nuk është vullneti i mirë ai që prodhon risi"

Bourla shpjegoi më tej “Edhe nëse do të lëshonim patentat, do të duheshin 2-3 vjet që dikush të krijonte infrastrukturën e nevojshme dhe disa miliardë dollarë.

“Arsyeja e vetme që kemi vaksina tani është se kemi një industri të fortë farmaceutike. Nëse nuk do ta kishim, do të vajtonim viktimat. Një propozim i tillë do t'i jepte një goditje të madhe kësaj industrie të fuqishme ", theksoi ai.

Bourla deklaroi se realiteti është se nuk është vullneti i mirë që prodhon risi - përkundrazi, është akumulimi i fondeve dhe akumulimi i shkencëtarëve që i përdorin këto fonde.

Ai vazhdoi duke thënë se për të pasur një industri të fortë farmaceutike, ne duhet të kemi mbrojtje të pronës intelektuale, "sepse nuk ka asgjë tjetër përveç pronës intelektuale".

I pyetur nga intervistuesja nëse së shpejti do të ishte më lehtë për të marrë ilaçe për t'iu kundërvënë virusit, Bourla dha garanci konkrete se Pfizer aktualisht po punonte për një produkt të tillë.

Drejtori i Përgjithshëm zbuloi se ilaçi për të cilat po punon kompania deri më tani për të vrarë virusin ka treguar se është shumë i sigurt.

Në intervistat e mëparshme Bourla kishte deklaruar se ilaçi, në klasën e frenuesve të proteazës, ishte marrë aktualisht nga pacientët e AIDS-it. Rezultatet nga këto prova të vazhdueshme, tha ai, do të vijnë "pas verës".

Gjiganti farmaceutik amerikan kohët e fundit kishte njoftuar se tani po punonte drejt zhvillimit të një pilule të vetme që do të funksionojë për të kuruar Covid-19.

Pilula aktualisht është në provat klinike të Fazës Një, e  cila u njoftua dy javë më parë në SHBA dhe Belgjikë dhe mund të jetë në dispozicion të publikut deri në fund të vitit.

Kurë e mundshme për Covid-19 mbi vaksinat

Pilula antivirale që po zhvillon Pfizer quhet me emrin e koduar PF 07321332.

Mënyra se si pritet të funksionojë është duke synuar "shtyllën kurrizore" të virusit Covid-19 dhe për këtë arsye bllokon atë nga shumimi në fyt dhe mushkëritë e atyre që vuajnë nga virusi .

Ky lloj i ilaçit, i quajtur "frenues i proteazës", është përdorur në të kaluarën për të ndihmuar në menaxhimin e epidemisë së HIV.

Pasi ky lloj medikamenti u lëshua për herë të parë në 1996, numri vjetor i vdekjeve në lidhje me HIV në SHBA ra nga 50,000 në 18,000 brenda dy vjetësh.

Rezultate të ngjashme novatore janë të mundshme për nivelet e mbijetesës Covid-19 nëse pilula mrekulli e Pfizer vlerësohet e sigurt dhe efektive pas provave klinike në vazhdim.

Imuniteti pas vaksinës së koronavirusit pritet të zgjasë "të paktën gjashtë muaj"

I pyetur se sa do të zgjasë imuniteti për vaksinën aktuale Pfizer, Bourla tha se do të mbulojë të paktën gjashtë muaj, duke shtuar se parashikimi i tij është që një dozë e tretë do të jetë e nevojshme në 8-12 muaj.

I pyetur nëse vaksinimi do të duhej të përsëritej çdo vit, ai tha se parashikimi i tij ishte që ne me të vërtetë do të duhet t'i nënshtroheshim vaksinave vjetore pas dozës së tretë.

Lidhur me mutacionet në virus, CEO i Pfizer ishte duke siguruar që - deri më tani - nuk ka pasur asnjë mutacion që i ka shpëtuar efektivitetit të vaksinës së kompanisë së tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco