Lajm i mirë, ky ilaç nuk ndikon në keqësimin e gjendjes me Covid-19

Lajm i mirë, ky ilaç nuk ndikon në keqësimin e gjendjes me Covid-19

18:08, 14/05/2021
A+ Aa A-
Para një viti, në kohën kur pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri ishte në fillim dhe kishte shumë të panjohura, qarkullonin në këtë vorbull edhe shumë informata të paverifikuara apo gjysmë të verifikuara, të qëllimshme apo të paqëllimshme, ndoshta edhe me cakun e frikësimit të mëtejmë të popullatës.
 
Një lajm i tillë kishte të bënte edhe me rolin e Ibuprofenit në keqësimin e Covid-19. Tani, pas më shumë se një viti, në revistën më prestigjioze shkencore, Lancet, ka dalë publikimi që tregon se nuk ka bazë nga frika, pra se Ibuprofeni apo grupi i madh i analgjezikëve josteroidë inflamatorë ku bën pjesë ky, nuk e përkeqësojnë Covid-19.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco