Lajmi i fundit

FOTO/ Përfundon takimi Biden-Putin në Gjenevë

Si të dalloni shenjat e stresit dhe ankthit tek një fëmijë

Si të dalloni shenjat e stresit dhe ankthit tek një fëmijë

14:29, 10/05/2021
A+ Aa A-

 

Edhe ndryshime të vogla, në dukje të parëndësishme, mund të shqetësojnë vogëlushët.

Për shkak se fëmijët e vegjël zakonisht nuk kanë aftësinë për të shpjeguar ndjenjat e tyre, ata mund ta shprehin këtë përmes ndryshimeve në sjellje.

Këtu janë disa këshilla që mund të ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi:

Lidhje e tepruar (sidomos fizike)

Kjo sjellje mund të jetë e zakonshme jo vetëm në kohën e ndryshimeve të mëdha në familjen tuaj, por mund të ndodhë edhe kur jeni duke u përpjekur të ndihmoni fëmijët tuaj të bëjnë një moment të rëndësishëm, siç është heqja dorë nga biberoni, shkruan Verywell Family .

Nëse është e mundur, përpiquni të lehtësoni ndryshimin me të cilin po përballet fëmija.

Nëse ai fillon me një kopsht të ri, lëreni ditën e parë të qëndrojë për një orë si fillim.

Për fëmijët që kanë probleme me gjumin

Fëmijët që nuk mund të shpjegojnë se janë të mërzitur dhe të shqetësuar mund të fillojnë të tregojnë sjellje që ju tregojnë se diçka nuk është në rregull.

Këto ndryshime mund të përfshijnë probleme me gjumin.

Si të ndihmoni: Fëmijët e stresuar mund të fillojnë të kenë tmerre gjatë natës ose të fillojnë të bien në gjumë.

Ju nuk duhet ta zgjoni fëmijën tuaj gjatë episodeve si kjo.

Në vend të kësaj, sigurohuni që të jetë i sigurt.

Ju nuk keni nevojë ta sillni në shtratin tuaj ose të flini pranë tij (kjo mund të shkaktojë zakone të tjera të këqija).

Akoma, mund të uleni me të dhe të përpiqeni butësisht ta qetësoni derisa të relaksohet përsëri.

Për një fëmijë që ka probleme të sjelljes

Regresioni është një tjetër shenjë klasike e stresit të fëmijërisë.

P.sh. një fëmijë tre vjeç mund të fillojë të kërkojë një shishe dhe të fillojë të sillet si një "bebe".

Si të ndihmoni: Ndryshimet e mëdha, veçanërisht ndjenja e humbjes ose lindja e një motër apo motër, mund të shkaktojnë këtë lloj ankthi dhe reagimi tek një fëmijë.

Me pak fjalë, presioni mbi fëmijën tuaj për t'u sjellë si "i rritur" mund ta bëjë atë të dëshirojë të kthehet në një fazë të hershme të zhvillimit kur gjërat ishin më të thjeshta dhe më të sigurta.

E gjithë kjo mund të jetë zhgënjyese për një prind, por mos e kritikoni fëmijën tuaj.

Në vend të kësaj, bëjeni të interesuar për gjëra "të mëdha".

Ai mund të jetë përgjegjës për t'i kënduar motrës së tij të porsalindur ose për të ndihmuar në përgatitjen e vakteve që sjell në kopsht.

Kur bëhet fjalë për fëmijët që përjetojnë stres për shkak të ndryshimeve të mëdha, në shumicën e rasteve koha do ta ndihmojë fëmijën tuaj të mësohet me situatën e re.

Ndërkohë, shumë durim dhe dashuri do ta ndihmojnë atë të kapërcejë stresin dhe ankthin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco