Nëntë ide ushqimore për t’ju ​​ndihmuar të flini mirë

Nëntë ide ushqimore për t’ju ​​ndihmuar të flini mirë

14:31, 22/04/2021
A+ Aa A-

1. Manaferrat me kosin

Karbohidratet në manaferrat mund të ndihmojnë për të amplifikuar prodhimin e serotoninës në tru, ndërsa kosi është një burim i triptofanit që promovon gjumin.

2. Lëng qershie me arra

Ky kombinim është i pasur me melatonin, një hormon që luan një rol të rëndësishëm në ciklin e gjumit-zgjimit të trupit. Në errësirë, prodhimi i melatoninës rritet, duke ndihmuar në promovimin e gjumit të shëndetshëm.

3. Qiqrat me një gotë qumësht

Qiqrat dhe qumështi janë një burim i triptofanit , një aminoacid që mund të ndihmojë në përmirësimin e gjumit. Triptofani shndërrohet në melatonin në tru, si dhe serotonin, një neurotransmetues që ndihmon në promovimin e gjumit dhe relaksimit.

4. Kivi

Kivi është një burim i antioksidantëve dhe serotoninës, i cili mund të ndihmojë në përmirësimin e fillimit, kohëzgjatjes dhe efikasitetit të gjumit - që i referohet përqindjes së kohës totale në shtrat të kaluar në gjumë - tek të rriturit me shqetësime të gjumit sipas një studimi .

5. Sallatë spinaqi me quinoa, avokado dhe fara kungulli

Filloni darkën tuaj me një sallatë që përmban këto përbërës, të cilët janë burime të pasura të magnezit , një mineral i nevojshëm për gjumë normal.
"Magnezi rregullon neurotransmetuesin melatonin dhe ndihmon për të mbajtur nën kontroll ciklet tona të gjumit", tha Farrell Allen.

6. Banane me gjalp kikiriku

Ky kombinim është jo vetëm i pasur me magnez, ai gjithashtu do të ndihmojë në mpiksjen e sheqerit në gjak dhe mund të jetë veçanërisht i dobishëm për ata me diabet, shpjegoi Sheth.

7. Ushqime të pasura me proteina për darkë

Merrni parasysh peshkun, vezët dhe djathin në darkë, pasi ato përmbajnë aminoacid L-ornitinë, shpjegoi Sheth. 

Sipas një studimi të vogël , ky aminoacid potencialisht mund të lehtësojë stresin dhe të përmirësojë cilësinë e gjumit kur bëhet fjalë për lodhjen.

8. Çaj bimor

Një filxhan çaj bimor mund të shërbejë si një pije e padurueshme . 

"Disa nga klientët e mi e shohin të dobishëm çajin e kamomilit si pjesë e rutinës së gjumit për t'u çlodhur dhe për të fjetur", tha Sheth. "Soshtë qetësues, qetësues dhe përmban një antioksidant të quajtur apigenin i cili mund të ndihmojë në fillimin e ciklit të gjumit."

9. Qumështi i artë i bërë me shafran i Indisë

Shafran i Indisë po qetësohet në stomak dhe kur e shtoni në qumështin e ngrohtë, ajo mund të ju ndihmojë të flini më shpejt ose të flini më mirë, shpjegoi Sheth. 

Ju mund të shtoni piper të zi, i cili rrit aftësinë tonë për të thithur kurkuminën , përbërjen e verdhë të ndritshme në shafran i Indisë që ofron veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco