EMA fillon procesin për miratimin e vaksinës ruse Sputnik V

EMA fillon procesin për miratimin e vaksinës ruse Sputnik V

11:33, 04/03/2021
A+ Aa A-

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka filluar vlerësimin e vaksinës ruse Sputnik V kundër Covid duke  analizuar pajtueshmërinë e produktit me standardet e zakonshme të BE-së të efikasitetit, sigurisë dhe cilësisë.

Vendimi i EMA-s për të filluar vlerësimin bazohet në rezultatet e studimeve laboratorike dhe klinike tek të rriturit. 

Këto studime tregojnë se Sputnik V aktivizon prodhimin e antitrupave dhe qelizave imune që synojnë SARS-CoV-2 dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër COVID-19, sipas EMA. 

Rusia do të jetë në gjendje për të siguruar vaksina Sputnik V për 50 milion banorë të BE-së nga qershori, pas miratimit nga ana e Agjencisë për Produkte Medicinale Evropiane (EMA). 

"Sputnik V mund të japë një kontribut të rëndësishëm për të shpëtuar miliona jetë në Evropë dhe ne shpresojmë që të rishikojmë tërësisht të dhënat nga CHMP [Komiteti EMA për Përdorimin Njerëzor]. Partneritetet për vaksinat duhet të shkojnë përtej politikës dhe puna me EMA është një shembull i përsosur sesi përpjekjet e përbashkëta janë mënyra e vetme për t'i dhënë fund pandemisë. "Pasi të miratohet EMA, ne do të jemi në gjendje të sigurojmë vaksina për 50 milion Evropianë nga qershori 2021,"  tha  CEO i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF), Kirill Dmitriev.

Vaksina, e cila është ndërtuar në një platformë njerëzore adenovirus, u regjistrua nga qeveria ruse më 11 gusht dhe më shumë se 40 vende kanë miratuar tashmë Sputnik V për përdorim emergjent.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco