Cilat karbohidrate kërcënojnë zemrën dhe zvogëlojnë jetëgjatësinë

Cilat karbohidrate kërcënojnë zemrën dhe zvogëlojnë jetëgjatësinë

11:37, 02/03/2021
A+ Aa A-

Karbohidratet janë akuzuar për sabotim të dietës tonë shumë herë, por është e rëndësishme të hani versionin e tyre ushqyes, të tilla si perimet dhe frutat në krahasim me bukën e bardhë. 

Gjetjet e hulumtimit të ri vendimtar në shkallë të gjerë vendosin parametra të tjerë pasi ato vërtetojnë se një dietë e pasur me karbohidrate me cilësi të dobët rrit shanset e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, madje edhe vdekjes. 

Kërkimi u botua në New England Journal of Medicine dhe është veçanërisht i rëndësishëm pasi është hulumtimi më i madh i bërë deri më tani si gjeografikisht dhe ushqyesisht. 

Të dhënat e saj vijnë nga njerëz në të gjithë botën në kontrast me hulumtimet e kaluara që janë përqendruar kryesisht në të dhëna nga vendet perëndimore.

Hulumtimi u krye nga Instituti i Kërkimit të Shëndetit të Popullsisë i Universitetit McMaster. 

Studimi përfshiu 137.851 njerëz të moshës 35 deri 70 vjeç të cilët u ndoqën për rreth 9.5 vjet.

 Kërkimi u quajt PURE (Epidemiologjia Urbane dhe Rurale e Popullsisë).

Ekipi hulumtues përdori pyetësorë ushqyes për të matur dietat e pjesëmarrësve në planin afatgjatë dhe për të vlerësuar indeksin glicemik (renditja e ushqimeve bazuar në efektin e tyre në nivelet e sheqerit në gjak) dhe ngarkesën glikemike (sasia e karbohidrateve në një ushqim e tejkalon një). indeksi) i dietës së tyre. 

Gjatë studimit kishte 8.780 vdekje dhe 8.252 sulme në zemër midis pjesëmarrësve.

Studiuesit e kategorizuan marrjen e karbohidrateve dietikë nëse këto lloje të karbohidrateve ngritën sheqerin në gjak më shumë se të tjerët (indeks i lartë glicemik) dhe e krahasuan këtë indeks me shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare ose vdekjes.

Pjesëmarrësit në një dietë të pasur me karbohidrate me indeksin më të lartë të glikemisë 20% kishin 50% më shumë gjasa të kishin një sulm në zemër , goditje në tru ose edhe vdekje nëse kishin një histori të sëmundjes kardiovaskulare, ose një shans prej 20% për të patur një goditje në të ardhmen në në rast se ata nuk kishin një histori mjekësore përkatëse. 

Padyshim, rreziku ishte më i lartë për pjesëmarrësit që ishin mbipeshë.

"Hulumtimi i pastër ka treguar se jo të gjitha ushqimet me karbohidrate janë të njëjta. Një dietë e pasur me karbohidrate me cilësi të dobët lidhet drejtpërdrejt me një jetëgjatësi të ulët, ndërsa një dietë e pasur me karbohidrate të mira si pemët, perimet dhe bishtajoret është e mirë për shëndetin tuaj, thotë autori i studimit David Jenkins, profesor i mjekësisë dhe i Shkencave të Ushqimit në Departamenti i Mjekësisë, Universiteti i Torontos, i cili është gjithashtu profesor në Institutin e Kërkimeve Li Ka Shing në Spitalin St. Michael në Toronto. 

Ai ka dekada që studion efektet e indekseve të larta të glicemisë në dietë.

Pra, nëse zgjedhim ushqimet e duhura që përmbajnë karbohidrate me indeks të ulët glicemik , ne do t’i bëjmë mirë vetëm shëndetit tonë. 

Ushqime të tilla janë  perimet, bishtajoret dhe drithërat. 

Në të kundërt, ushqimet e bëra nga mielli i rafinuar siç është buka e bardhë kanë një indeks të lartë glicemik.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco