Studimi i ri- ‘Alarm’ për mutacionin brazilian të koronavirusit

Studimi i ri- ‘Alarm’ për mutacionin brazilian të koronavirusit

10:29, 02/03/2021
A+ Aa A-

Pas variantit britanik dhe afrikano-jugor të koronavirusit , përqendrimi tani është te një tjetër.

 Varianti brazilian P.1 i koronavirusit është 1.4 deri 2.2 herë më ngjitës se variantet e tjera dhe përveç kësaj duket se mund të shpëtojë deri në një farë mase nga imuniteti natyror, pasi infekton përsëri edhe njerëzit që kanë kaluar Covid-19.

 Ky është përfundimi i një studimi të ri nga shkencëtarët nga Brazili dhe SHBA, të cilët e konsiderojnë urgjente nevojën për të testuar efektivitetin e vaksinave aktuale kundër këtij varianti.

Varianti P.1 u identifikua për herë të parë në nëntor në Brazil dhe që atëherë është përhapur gradualisht në afërsisht 25 vende.

 Hulumtimi i ri nga shkencëtarë nga shumë universitete (Oxford, London Imperial, Sao Paulo, etj.), i udhëhequr nga profesori i asociuar i virologjisë Nuno Faria, i cili nuk është botuar ende në një revistë shkencore, sipas Financial Times.

Dhe New York Times, vlerëson se ky variant "është i aftë të shpëtojë nga 26% në 61% të imunitetit mbrojtës pas një infeksioni të mëparshëm me një variant tjetër Covid-19". 

Me fjalë të tjera, një përqindje e papritur e madhe e atyre që ishin infektuar më parë (25 nga 100) mund të infektohen përsëri me variantin e ri.

Ky mund të jetë një tregues se vaksinat ekzistuese (kryesisht vaksinat kineze përdoren në Brazil) janë më pak efektive kundër tij , diçka që duhet të hetohet për të parë nëse është kështu.

Studiuesit theksuan se "studime që do të vlerësojë efikasitetin e vaksinimit në kushte reale kundër P.1 janë urgjentisht të nevojshme".

Sidoqoftë, Dr. Faria tha: 

"Ne nuk kemi asnjë indikacion që deri më tani P.1 nuk do t'i përgjigjet vaksinave, të paktën për të parandaluar sëmundje serioze". 

"Gjetjet janë të vlefshme për qytetin e Manaus dhe nuk e di nëse janë të vlefshme në vende të tjera," duke shtuar:

'P.1 po përhapet me shpejtësi dhe, për shembull, në qytetin brazilian të Manaus në Amazon, ky variant nga incidenca zero arriti 87% në vetëm shtatë javë në fillim të janarit, ndërsa sot tani është pothuajse 100%. Gjithashtu, sipas studimit të ri, rastet e reja kanë 10% deri 80% më shumë gjasa të çojnë në vdekje në Manaus pas fillimit të P.1''.

 Mbetet e paqartë, sipas studiuesve, nëse kjo është për shkak të variantit të ri që është më vdekjeprurëse ose nëse vdekjet në rritje janë për shkak të sistemit shëndetësor të qytetit pothuajse në kolaps, i cili është nën presion të jashtëzakonshëm nga rritja e incidencës.

P.1 ka një total prej më shumë se 17 mutacione në krahasim me llojin origjinal të koronavirusit të zbuluar në Wuhan. 

Tre nga mutacionet përfshijnë proteinën spike me të cilën virusi SARS-CoV-2 depërton në qelizat njerëzore.

" Është e drejtë të shqetësohemi për P.1 dhe këto zbulime të reja na tregojnë pse", tha William Hanitz , një profesor i epidemiologjisë në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit të Harvardit. 

Universiteti i Arizonës virologist Michael Warboy ka rënë dakord se është koha që ti kushtojmë më shumë vëmendje për variantin brazilian.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco