Disa mënyra për t'u kujdesur për buzët tuaja gjatë dimrit

Disa mënyra për t'u kujdesur për buzët tuaja gjatë dimrit

15:31, 20/01/2021
A+ Aa A-

Gjatë sezonit të dimrit, buzët tona gjithashtu thahen së bashku me lëkurën. 

Buzët bëhen të ashpra, gjë që nuk duket mirë nën buzëkuq.

Kur vendosni buzëkuq në buzët e copëtuara, ajo bëhet e thatë dhe lëkura mund të dëmtohet. 

Kështu që, këtu janë disa mënyra të thjeshta për të mbajtur buzët tuaja të lagura dhe për të parandaluar që ato të copëtohen.  

Si të kujdeseni për buzët tuaja në dimër:

Mos i lëpini ato

Lëpirja e buzëve shpesh do ta bëjë buzën më të thatë dhe më të copëtuar. Enzimat në pështymë kanë për qëllim tretjen e ushqimit, por ato shkaktojnë acarim në buzë.

Pra, parandaloni veten të mos i lëpini shpesh buzët.

Balsam buzësh me bazë vaji

Gjithmonë përdorni një balsam për buzët me bazë vaji që përmban glicerinë ose vajra thelbësorë, vazelinë dhe krem dielli. 

Edhe nëse është dimër, gjithmonë mbani krem mbrojtës për të mbrojtur lëkurën tuaj.

Mos përdorni balsam buzësh me kamfor, eukalipt dhe mentol

Shmangni të gjitha llojet e balsameve të buzëve që përmbajnë kamfor, eukalipt dhe mentol. 

Këto balsame i bëjnë buzët më të thata dhe përkeqësojnë gjendjen e tyre

Mos i fërkoni kur është duke dalë lëkura

Nëse buzët tuaja janë drejt copëtimit, atëherë shmangni pastrimin dhe fërkimin e tyre. 

Kjo thjesht do të krijojë çarje dhe plagë në buzët tuaja. 

Dhe kur ndodh kjo, vendosni një shtresë të trashë të çdo balsami buzësh me bazë vaji.

Konsultohuni me mjekun tuaj

Nëse buzët tuaja janë copëtuar për një kohë të gjatë dhe nuk shërohen fare edhe pas aplikimit të balsamit të buzëve, atëherë këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj. 

Ky mund të jetë treguesi i një gjendjeje të rëndë ose infeksioni.

Pra, duhet të trajtohet menjëherë.

 

Burimi: PINKVILLA

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco