Vendet evropiane përpiqen të bëjnë shumicën e dozave të vaksinave Pfizer COVID-19

Vendet evropiane përpiqen të bëjnë shumicën e dozave të vaksinave Pfizer COVID-19

10:57, 20/01/2021
A+ Aa A-

Disa vende evropiane po tërheqin më pak se gjashtë doza të miratuara nga shishet e vaksinës COVID-19 të Pfizer dhe BioNTech, që do të thotë humbjen e miliona vaksinave, kur  në shumë vende të botës mungon.

Zyrtarët dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor në Francë, Gjermani dhe Zvicër të gjithë theksuan se jepnin më pak se gjashtë doza, duke shtuar frustrimet në vendet që tashmë kanë ngecur në fushatat e vaksinimit në vende të tilla si Britania dhe Shtetet e Bashkuara.

Për shembull: Për 200.000 shishe të vaksinës të cilat kanë 6 doza mund të vaksinohen 600.000 njerëz ndërsa me pesë doza vetëm 500.000 dhe pjesa tjetër hidhet, pra 100.000 njerëz më pak me përdorimin e pesë dozave.

Në Francë autoritetet pranojnë që shishkat përmbajnë më shumë se pesë doza, por që herët këshilluan punonjësit shëndetësore që të synojnë vetëm pesë.

Disa ekspertë francez thanë se shiringa maksimizuese të dozës mungonin.

Në Zvicër disa zyrtarë thanë se pesë doza ishin shfaqur si standarte, duke pasur parasysh sfidat në dhënien së më shumë të një vaksine që ata e përshkruajnë si të trashë dhe të vështirë për t’u trajtuar.

‘’Pesë doza nga një shishkë e kanë provuar veten një medotë të besueshme’’ tha Rolf Wirz, zëdhënës i ekipit të menaxhimit të krizës në Basel-Land në Zvicrën veriperëndimore.

Konfuzioni rreth vëllimeve të shishkave Pfizer / BioNTech u shfaq në dhjetor, kur farmacistët e spitalit amerikan kuptuan që përgatitja e vaksinës, duke e përzier me tretësirë ??të kripur, dha mjaft lëng për të paktën gjashtë doza 0,30 ml.

Por fillimisht ato e hedhnin dozën shtesë duke përdorur vetëm pesë aq sa ishte e etiketuar në shishe.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave azhurnoi shpejt dozat e saj për udhëzuesin e shishkës.

Pesë apo gjashtë?

Ministria e shëndetësisë e Francës fillimisht synonte për pesë doza, por kohët e fundit rriti synimin e saj në gjashtë për shishkë.

Sidoqoftë, një ekspert francez ngriti frikën e mungesës së shiringave të vogla 1 ml - të dizajnuara për të maksimizuar nxjerrjen e vaksinës - si një pengesë.

"Kjo është thelbësore nëse duam të arrijmë objektivat e imunitetit shpejt dhe para se variantet e reja të godasin Evropën edhe më shumë," tha Eric Billy, një studiues i imuno-onkologjisë. Ne mund të kemi shiringa, por nuk kemi ato të duhurat."

Ministria e shëndetësisë tha, në përgjigje të këtyre shqetësimeve, se kishte për qëllim "të siguronte që pajisjet mjekësore të shpërndahen që mund të lejojnë një ekstraktim të tillë".

Gjermania ofron një pamje të përzier: Në shtetin perëndimor të Nordrhein-Westfalen, zyrtarët urdhëruan 20.5 milion shiringa 1 ml dhe thanë se kishin mjaftueshëm për të nxjerrë gjashtë doza.

Në Thuringia lindore, megjithatë, Ministri i Shëndetësisë Heike Werner tha se mjekët po zbulonin se marrja e dozës së gjashtë ishte e mundur vetëm me rreth gjysmën e shishkave Pfizer / BioNTech të dorëzuara.

Në Britani, zyrtarët parashikuan humbje prej 10%, por thanë që më pak po hidheshin poshtë, të ndihmuar nga njohja e hershme se doza shtesë ishin të mundshme.

"Ne zbuluam se jemi në gjendje të nxjerrim më shumë nga shishet", tha Mary Ramsay, shefi i imunizimit të Shëndetit Publik të Anglisë.

Autoritetet daneze madje po tërheqin një dozë të shtatë, duke rritur optimizmin se ata do të tejkalojnë një qëllim të vaksinimit  dy-mujor, 250,000 persona.

Në Hollandë, farmacistët fillimisht parashikuan që vaksinat e raundit të parë të mbulonin 33,000 mjekë dhe infermierë.

"Doli të ishte 39,000 sepse ata mund të merrnin një dozë të gjashtë," tha Kirstin Schimmel, një farmacist spitali në Leiden, duke shtuar se disa spitale që përdorin shiringa speciale morën shtatë doza.

Rregullatori zviceran Swissmedic gjithashtu këshillon që një dozë e gjashtë Pfizer / BioNTech është e mundur me "shiringa të përshtatshme dhe trajtim të kujdesshëm".

Akoma, disa kantone zvicerane i thanë Reuters se kishin mesatarisht më pak se gjashtë doza për shishkë.

 "Kur është e mundur, ne tërheqim gjashtë," tha një zëdhënëse e departamentit shëndetësor kantonal në Cyrih. 

“Pesë mbetet standardi. Vaksina është e trashë dhe shumë sfiduese për tu trajtuar ”.

Aargau fillimisht po jepte pesë doza, por zyrtarët kantonalë thanë se përgatitja e kujdesshme dhe përvoja në rritje do të thotë se gjashtë tani janë gjithnjë e më të mundshme.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco