'Trajtimi i Covid me plazmë konvalescente', mjekët flasin për efikasitetin e saj

'Trajtimi i Covid me plazmë konvalescente', mjekët flasin për efikasitetin e saj

17:42, 19/01/2021
A+ Aa A-

Trajtimi i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur, thotë për Radion Evropa e Lirë, infektologu Sali Ahmeti.

Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Armend Zemaj, tash janë duke u shikuar anët teknike se si do të realizohet kjo metodë, thotë Ahmeti njëherë kryesues i grupit punues për hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës konvalescente.

Data e fillimit të përdorimit të kësaj metode ende nuk është e caktuar. Por, sipas infektologut Ahmeti, kjo metodë do të nisë shumë shpejt, pasi të bëhet edhe grumbullimi i plazmës nga vullnetarët, persona që tani kanë kaluar sëmundjen COVID-19, që e shkakton koronavirusi.

Trajtimi i pacientĂ«ve me COVID -19 me plazmĂ« konvalescente bĂ«het duke marrĂ« plazmĂ«n e gjakut nga pacientĂ«t e shĂ«ruar nga koronavirusi, pasi qĂ« gjaku i tyre ka antitrupa qĂ« luftojnĂ« virusin. Transfuzioni i antitrupave besohet se krijon atĂ« qĂ« njihet si “imuniteti pasiv” te tĂ« prekurit me COVID-19.

Transfuzioni, i gatshëm të nisë procesin

Ndarja e gjakut nga plazma bëhet në transfuzionin e gjakut.

Kjo metodë e trajtimit përmes plazmës është aplikuar në vazhdimësi për shumë sëmundje brenda Klinikës Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.

Bukurije Zhubi, drejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Kosovës për Transfuzion të Gjakut (QKKTGJ), tha për Radion Evropa e Lirë, se ky institucion është i gatshëm të fillojë me grumbullimin e plazmës konvalescente.

“QKKTGJ-ja Ă«shtĂ« e gatshme qĂ« tĂ« grumbullojĂ« plazmĂ«n nga personat qĂ« e kanĂ« kaluar dhe janĂ« shĂ«ruar nga COVID-19 dhe qĂ« tĂ« njĂ«jtit plotĂ«sojnĂ« kushtet e dhuruesit tĂ« zakonshĂ«m”, tha Zhubi.

Sali Ahmeti thotë se në bazë të informacioneve që ata kanë, efektshmëria e mjekimit me plazmëm konvalescente, sipas përvojave të vendeve tjera, është e ndryshme, diku me efekte më të mëdha e diku më pak.

Megjithatë, sipas tij, efektshmëria varet jo vetëm nga dhënia e saj, mirëpo edhe nga pacienti i cili e merr dhe koha më e përshtatshme e aplikimit të kësaj metode.

Dhënia sa më e hershme e kësaj plazme, shton Ahmeti, ka efekte më të mira.

“EfektshmĂ«ria mĂ« e mirĂ« e saj Ă«shtĂ« nĂ«se ajo jepet sĂ« paku nga dita e shtatĂ« deri nĂ« ditĂ«n e 15-tĂ«, pasi qĂ« ajo Ă«shtĂ« njĂ« plazmĂ« e zakonshme e cila dallon prej plazmĂ«s rutinore, pĂ«r faktin se pĂ«rmban antitrupa tĂ« gatshĂ«m tĂ« cilĂ«t do t’i kundĂ«rvihen virusit”, thotĂ« Ahmeti.

Në Kosovë, trajtimi për personat e infektuar me koronavirus vazhdon të jetë si terapi mbështetëse dhe përfshin dhënien e vitaminave të ndryshme, trajtimin me okigjenoterapi dhe me ilaçe antipiretike dhe analgjetike.

Britania ndërpren trajtimin e pacientëve me plazmën e gjakut

Ndryshe, shumë vende të botës tani më kanë bërë trajtimin e pacientëve me COVID-19 me plazmën e gjakut të pacientëve të shëruar nga kjo sëmundje.

Ndërkaq, sipas BBC-së, Britania ka ndërprerë përkohësisht këtë formë të trajtimit të pacientëve me koronavirus.

Sipas disa të dhënave të fundit, të një studimi të bërë nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, në bashkëpunim me Universitetin e Oxford-it, thuhet se trajtimi i pacientëve me COVID-19 me plazmën konvalescente, nuk ulë numrin e vdekjeve te pacientët e shtrirë në spital.

Sipas kĂ«tyre tĂ« dhĂ«nave tĂ« analizimit pĂ«r 1,873 raste qĂ« kanĂ« pĂ«rfunduar me fatalitet nĂ« Britani, trajtimi me plazmĂ«n e gjakut “nuk ka bĂ«rĂ« ndonjĂ« diferencĂ« tĂ« madhe”.

“TetĂ«mbĂ«dhjetĂ« pĂ«r qind e pacientĂ«ve qĂ« janĂ« trajtuar me plazmĂ«n konvalescente kanĂ« vdekur brenda 28 ditĂ«sh – qĂ« Ă«shtĂ« shifra e njĂ«jtĂ« me pacientĂ«t qĂ« kanĂ« marrĂ« trajtim standard pĂ«r koronavirus”, thuhet nĂ« tĂ« dhĂ«nat paraprake tĂ« studimit.

Ndërkaq, në janar të këtij viti, Komisioni Evropian njoftoi se do të mbështesë një sërë projektesh, për trajtimin e koronavirusit me plazmën konvalescente.

Trajtimi pĂ«rfshin transfuzionin e plazmĂ«s konvalescente te pacientĂ«t e sĂ«murĂ«, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« t’ua pĂ«rmirĂ«sojĂ« imunitetin dhe aftĂ«sinĂ« e tij pĂ«r tĂ« luftuar virusin. Po ashtu, kjo formĂ« e trajtimit do tĂ« mund t’i ofronte industrisĂ« sĂ« shĂ«ndetĂ«sisĂ« qĂ« tĂ« pastrojĂ« antitrupat dhe tĂ« bĂ«jĂ« njĂ« produkt shĂ«ndetĂ«sor pĂ«r COVID-19 (imunoglobinĂ«n)

“PĂ«r efikasitetin e kĂ«tyre dy qasjeve po kryhen hetime nĂ« mbarĂ« botĂ«, pĂ«rfshirĂ« edhe nga projektet qĂ« BE-ja financon. KĂ«to dy lloje tĂ« trajtimeve mbĂ«shtetjen nĂ« grumbullimin e sasive tĂ« mĂ«dha tĂ« plazmĂ«s konvalescente nga pacientĂ«t e shĂ«ruar nga COVID-19”, tha Komisioni Evropian.

Sipas këtij institucioni të BE-së, rezultatet e para janë premtuese, me pak të dhëna që tregojnë për raste kur ka pas efekt të kundërt. Rezultatet e tjera priten të dalin pas provave klinike.

“Rezultatet e deritashme sugjerojnĂ« se transfuzioni mĂ« i hershĂ«m (i plazmĂ«s sĂ« gjakut) nga donatorĂ«t, kanĂ« mĂ« shumĂ« antitrupa dhe ofrojnĂ« mĂ« shumĂ« efikasitet nĂ« uljen e vdekshmĂ«risĂ« te pacientĂ«t me koronavirus”, thotĂ« BE-ja.

Rastet e para me COVID-19 në Kosovë janë shënuar me 13 mars të vitit 2020. Që atëherë janë regjistruar

56.412 persona të infektuar. Prej tyre, 1.420 kanë vdekur, ndërsa 49.713 pacientë janë shëruar./ REL/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco