Simptoma e fshehur që paralajmëron me kohë se zemra është në rrezik

Simptoma e fshehur që paralajmëron me kohë se zemra është në rrezik

10:40, 18/01/2021
A+ Aa A-

Akumulimi i kalciumit në arterie mund të shërbejë si parashikues i një sulmi të mundshëm në zemër ose goditje në tru, sipas një studimi të fundit të botuar në Journal of the American Heart Association.

Përparimi, i cili mund të tregojë pacientë me rrezik të lartë për ngjarje kardiovaskulare para fillimit të simptomave, u bë nga një ekip ndërdisiplinar i udhëhequr nga studiuesit në Universitetin Edith Cowan.

Analiza e të dhënave nga 52 studime të mëparshme se pacientët me  kalcifikim të aortës së barkut rrezikojnë dy herë apo edhe katër herë të sëmundjes kardiovaskulare, ndërsa në një pozitë edhe më të keqe janë pacientët që bashkëjetojnë me sëmundje kronike të veshkave .

Depozitimi i kalciumit si dhe i substancave të tjera të tilla si kolesteroli, shkakton formimin e pllakave aterosklerotike, e cila zvogëlon rrjedhjen e gjakut në enët e gjakut, duke çuar gradualisht në një sulm në zemër ose goditje në tru.

 Faktorë të tillë si zakone të dobëta të ngrënies, pirja e duhanit , stili i jetës së ulur dhe gjenet mund të lidhen me shfaqjen dhe zhvillimin e kalcifikimit të arteries aortale.

Studiuesi kryesor Dr. Josh Lewis, Asistent Profesor në Shkollën e Mjekësisë dhe Shëndetit Edith Cowan, foli për një mënyrë për të zbuluar vrasësin e heshtur, duke shpjeguar se sëmundja e zemrës shpesh ndodh pa paralajmërim, me shumë pacientë që e injorojnë atë herët. në fazën e parë zakonisht) ose arterie koronare.

Siç shpjegoi Dr. Lewis, kalcifikimi i aortës së barkut shpesh zbulohet rastësisht , falë testeve të tjera të tilla si matjet e densitetit të kockave ose rrezeve x. 

Diagnostikimi i hershëm lejon fillimin e hershëm të trajtimeve parandaluese, si dhe ndryshimet pozitive të stilit të jetës.

Një studim i fundit i bazuar në një studim aktual nga Dr. Lewis mbi përdorimin e skanimit për të matur densitetin e kockave të kombinuar me inteligjencën artificiale për të zbuluar kalcifikimin e aortës abdominale u mirëprit nga Drejtori i Fondacionit Kombëtar të Zemrës, Amanda Buttery.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco