COVID-19: A luan një rol dieta në trajtimin e saj? Nutricionistët përgjigjen

COVID-19: A luan një rol dieta në trajtimin e saj? Nutricionistët përgjigjen

10:49, 02/12/2020
A+ Aa A-

Ditët e fundit ka pasur një interes të madh për rolin e dietës në parandalimin dhe trajtimin e COVID-19.

A është i vërtetë informacionet që qarkullojnë në internet?

Kësaj pyetje i ka dhënë përgjigje nutricionistët grek të cilët janë shprehur:

‘Shumë nga këto informacione janë mashtruese ose madje të rrezikshm';.

Gjithashtu ato kanë dhënë dhe këshillat e tyre duke ju përgjigjur 3 pyetjeve kryesore.

A mund të forcohet sistemi imunitar përmes dietës?

Nuk ka asnjë ushqim ose shtesë që mund të ‘forcojë’ veprimin e sistemit imunitar. Deri më sot Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqipmore ka hedhur poshtë të gjitha pretendimet se ushqimi dhe përbërësit e tyre shërbejnë si mbrotje ndaj infeksioneve. Sidoqoftë, ka shumë lëndë ushqyese me një rol të provuar në funksionimin e duhur të sistemit imunitar, por asnjë nuk e forcon sistemin imunitar. Funksioni i sistemit imunitar është jashtëzakonisht kompleks dhe përcaktohet nga faktorë të tillë si trashëgimia, gjinia, mjedisi dhe mënyra e jetesës.

A duhet të përdor shtesa dietike për t’u mbrojtur nga koronavirusi?

"Përdorimi i shtesave dietike ka provuar të jetë i sigurt dhe i dobishëm, veçanërisht në njerëzit me mungesa të rënda të lëndëve ushqyese. ." Sidoqoftë, nëse i përkisni një grupi të prekshëm, keni një sëmundje kronike, jeni në rrezik të kequshqyerjes (qasje e pamjaftueshme në ushqim për një kohë të gjatë), atëherë rekomandohet të kontaktoni mjekun tuaj për përdorimin e tyre të mundshëm duek shtuar:

* Nëse bëni shpesh blerje, edhe nëse bëhet fjalë për fruta, perime ose suplemente, ju e ekspozoni veten dhe të tjerët ndaj rrezikut të transmetimit të virusit. Kufizoni vizitat në supermarkete dhe tregjet.

* Kufizimi i pirjes së duhanit, alkoolit, pushimit dhe gjetja e mundësive për të zvogëluar stresin janë gjithashtu faktorë që ndikojnë në funksionimin e sistemit imunitar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco