Të dekorosh shtëpinë për festa më herë këtë vit? Psikologët shpjegojnë përfitimet

Të dekorosh shtëpinë për festa më herë këtë vit? Psikologët shpjegojnë përfitimet

14:38, 30/11/2020
A+ Aa A-

Për shumë amerikanë, rregulli i pashkruar është të presin deri pas Falënderimeve për të filluar dekorimin për pushimet e Dhjetorit.

Menjëherë pas festës, ata nisin të zbukurojnë shtëpitë. Por në vitin 2020, njerëzit duket se po shkelin traditën dhe vendosin dekoratat e tyre herët, dhe kjo mund të jetë një gjë e mirë, thonë ekspertët e shëndetit mendor.

Në mediat sociale, do të gjeni miq, blogera, të famshëm që kanë vendosur të dekojnë pemën dhe shtëpitë e tyre më herët.

Një grua nga Ohajo, e cila për herë të parë vendosi zbukurime një ditë pas Halloëeen, tha për Cleveland.com : “Ka patur kaq shumë errësirë dhe kaq shumë stres dhe tortura në vitin 2020 sa thashë: Dritat e mia po ndizen, 'sepse unë kam nevojë për ato. Ne të gjithë kemi nevojë për ato. Doja ta bëja veten të lumtur dhe ndoshta t'i sillja ndriçim dhe drita të bukura dikujt tjetër.“

Ka kuptim që më shumë njerëz po përpiqen të futen në frymën e festave në fillim të këtij viti, tha psikologia e New York City Melissa Robinson-Broën .

“Njerëzit janë të etur për lumturi dhe gëzim”, tha ajo për HuffPost. “Ky vit ka qenë një vit i hidhërimit dhe humbjes: humbja e lirisë, humbja e kohës me familjen, humbja e të ardhurave dhe punës, dhe humbja e të dashurve. Si të tillë, njerëzit po kërkojnë ngushëllim dhe madje edhe shërim.”

Plus, shumë nga traditat tona të dashura të festave - si partitë me miqtë dhe mbledhjet familjare - mund të jenë në pauzë për shkak të COVID-19. 

“Nëse të bën të ndihesh mirë, ky është viti për ta bërë këtë, ”tha Ryan Howes , një psikolog në Pasadena, California, dhe autor i“ Mental Health Journal for Men ”. "Nëse fillimi i sezonit tuaj të pushimeve në gusht ishte dëshira juaj, shkoni për të dhe mos u turpëroni."

Vendosja e pemës dhe zbukurimi i hapësirës tuaj të jetesës me drita dhe pemë mund të shkaktojë nostalgji, duke ju bërë të keni kujtime të ngrohta pushimesh nga fëmijëria juaj. Për njerëzit që nuk janë në gjendje të festojnë fizikisht me të dashurit e tyre këtë vit, të menduarit përsëri në përvojat pozitive nga e kaluara mund të sjellë ngushëllim. 

"Si psikolog, unë shpesh flas për lidhjen midis mendimeve, emocioneve dhe sjelljeve tona", tha psikologu i Los Anxhelos Erlanger Turner, asistent profesor i psikologjisë në Universitetin Pepperdine. “Duke pasur parasysh stresin e pandemisë, të menduarit për imazhe pozitive është një mënyrë për të ndihmuar në parandalimin e stresit ose ankthit. Dekorimi i shtëpisë tuaj mund të shërbejë si një shenjë e kujtimeve dhe emocioneve pozitive, të cilat mund të jenë vërtet të dobishme për të nxitur gëzimin dhe për të parandaluar trishtimin.”

Era është gjithashtu e lidhur fort me kujtesën , prandaj merrni parasysh ndezjen e një qiri aromatike që ju kujton të uleni pranë oxhakut të gjyshërve tuaj ose të merrni një pemë të vërtetë, në vend të një artificiale.

“Nëse dikush ka një erë pushimi që ndez emocione ose kujtime pozitive, të kesh atë erë përreth ka një potencial për të ngritur humorin tënd”, tha psikologia e Atlantës Rebecca Leslie nga Shërbimet Psikologjike Living Fully.

Ndërsa është e rëndësishme ta lini veten të ndieni ndjenjat tuaja (po, edhe ato të pakëndshme), kjo nuk do të thotë që duhet të konsumoheni me frikë dhe ankth 24/7. Gjetja e mënyrave të shëndetshme për të hequr mendjen nga gjithçka që po ndodh në botë, mund t'ju ofrojë lehtësim dhe t'ju ndihmojë të përballoni.

“Ka pasur kaq shumë ngjarje të rënda këtë vit, duke përfshirë pandeminë, padrejtësinë racore dhe zgjedhjet,” tha Robinson-Brown. “Është e lehtë për njerëzit që të kapen dhe madje të fiksohen me atë që po ndodh në media, gjë që mund të rrisë ndjenjat e ankthit dhe depresionit. Dekorimi i hershëm siguron shpërqendrim të madh dhe një aktivitet të kënaqshëm për t'u angazhuar.”

Ne nuk mund ta përfundojmë individualisht pandeminë, të ndalojmë dhunën policore ose të ndryshojmë trazira politike - dhe kjo mund të na bëjë të ndihemi të pafuqishëm në disa raste.

Ekspertët e shëndetit mendor rekomandojnë të përqendroheni në atë, që mund të kontrolloni në mënyrë që të pakësoni disa nga shqetësimet e nxitura deri në vitin 2020, kështu që pse të mos bëheni një nga ato që përqendron dekorimet tuaja? Ju keni aftësinë për ta bërë shtëpinë tuaj të ndjehet si një oaz komod, pavarësisht kaosit jashtë.

Në një vit të mbushur me frikë, ndërtimi i pritjeve pozitive ka qenë një sfidë. Por kur shikoni zbukurimet tuaja, filloni të ëndërroni për kohërat e mira përpara: duke parë filma pushimesh me fëmijët tuaj, duke ndezur muzikë festash në makinë, duke pjekur biskota, duke marrë ca kohë larg punës ose shkollës dhe duke hapur dhurata.

Pushimet mund të duken ndryshe këtë vit, por gjithsesi mund të gjeni gjëra të vogla për të pritur me padurim. 

Për shumë njerëz, pushimet mund të jenë në të vërtetë një kohë e errët, veçanërisht për ata që kanë pasur fëmijëri të vështirë ose janë kanë humbur një person të dashur.

Gjëja më e rëndësishme është të bëni atë që ndihet mirë për ju./Burimi: The Huffpost/ Përshtati në shqip: K.H/Syri.net/ 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco