Lajmi i fundit

'Task Force'/ Kush po e sponsorizon 'ringjalljen' e Hoxhës?

Zakoni i pafajshëm ditor që rrit rrezikun e kancerit

Zakoni i pafajshëm ditor që rrit rrezikun e kancerit

08:51, 30/11/2020
A+ Aa A-

Fajtorët më të mëdhenj për kancerin deri më tani e dinim se ishin alkooli dhe cigarja.

Sipas një studimi të ri të botuar në Journal of Cancer, megjithatë, pijet shumë të nxehta mund të rrisin shanset për t’u prekur nga kanceri.

Shkencëtarët kanë monitoruar zakonet e 50,000 njerëzve për 10 vjet.

Pjesëmarrësit u pyetën për preferencat e tyre për çaj.

Ata që u përgjigjën se pinë 700 ml çaj në ditë (3 gota) dhe e preferonin atë të nxehtë (40 gradë Celsius ose më lart) kishin 90% më shumë mundësi për të zhvilluar kancer të ezofagut.

Dr. Farhad Islami, shefi i hulumtimit, tha në një intervistë se ai i këshillon adhuruesit e çajit që të presin pak para se të ftohet para se ta pinë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco