Lajmi i fundit

Nga të shtënat drejt banesës te atentati me silenciator/ Kush është ish-deputeti që u plagos në Shkodër

Vaksinat kundër Covid, janë deklaruar efektive, por ja çfarë thotë OBSH: Duhen vlerësime të…

Vaksinat kundër Covid, janë deklaruar efektive, por ja çfarë thotë OBSH: Duhen vlerësime të…

14:43, 29/11/2020
A+ Aa A-

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht njoftime shtypi.

Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë se ende nuk është e qartë nëse vaksinat kundër COVID-19 mund të reduktojnë aftësinë e njerëzve për të përhapur virusin.

“Është me të vërtetë e rëndësishme që të fillojmë të marrim më shumë informacion në lidhje me atë që bëjnë vaksinat, jo vetëm për parandalimin e sëmundjes, por për të parandaluar marrjen e virusit,”- tha o Brien.

Kompania britanike farmaceutike AstraZeneca tha të enjten se po bashkëpunon me rregullatorët qeveritarë në hetimin e një gabimi prodhimi të vaksinës së saj eksperimentale. Kompania ka pranuar se një dozë më e ulët e vaksinës ka rezultuar më efektive sesa një dozë e plotë, sipas një zëdhënësi i cili foli pasi shefi ekzekutiv i AstraZeneca-s tha që një gjykim i mëtejshëm global ishte i mundshëm. Deklarata vjen ndërsa kompania përgatitet të sigurojë një sasi të vogël të ilaçit përpara planeve për të shpërndarë 4 milion doza të vaksinës deri në fund të vitit.

Kompania farmaceutike me bazë në Angli tha në fillim të kësaj jave se vaksina e tyre në tërësi ishte 70% efektive, por kishte dallime midis dy dozave. Njëra ishte 90% efektive. Tjetra ishte 62%.Edhe kompanitë Pfizer dhe Moderna kanë njoftuar rezultatet fillestare nga provat në fazën e vonë që tregojnë se vaksinat e tyre ishin gati 95% efektive.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco