Lajmi i fundit

FOTO/ Kush është ish-deputeti që u plagos në qendër të Shkodrës

Studimi i ri: Kjo është mënyra e nr.1 e transmetimit të COVID-19

Studimi i ri: Kjo është mënyra e nr.1 e transmetimit të COVID-19

14:34, 28/11/2020
A+ Aa A-

SARS-cov-2 koronavirus , e cila shkaktoi epideminë COVID-19, transmetohet kryesisht nëpërmjet microdroplets ajrore, sipas një shqyrtim të ri të dhënave të publikuara në analet e Mjekësisë të Brendshme.

Një studim i veçantë i botuar në revistën Indoor Air konfirmon rishikimin, duke arritur në përfundimin se kur dikush këndon në ambiente të mbyllura dhe nuk mban maskë, dikush paditur lëshon pika  që barten nga ajri, duke shpërndarë koronavirusin.

Koronavirusi nuk transmetohet nga prekja e sipërfaqeve.
Në rastin e parë, rishikimi konkludon se ka pak prova që koronavirusi i ri transmetohet duke prekur sipërfaqe të ndryshme.

Prandaj, studiuesit kujtojnë se ventilimi i duhur i hapësirave të brendshme dhe distancimi social luajnë një rol kryesor në uljen e rrezikut të transmetimit të SARS-CoV-2.

Studiuesit në Qendrën Mjekësore Montefiore, Spitalin Universitar të Pensilvanisë, Spitalin e Përgjithshëm të Masaçusetsit, Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe Spitalin e Brigamit dhe Grave në Boston studiuan të gjitha punimet shkencore në dispozicion të botuara nga si dhe raportet përkatëse qeveritare ose akademike për të identifikuar faktorët viralë, mjedisorë dhe të lidhur me strehuesit që kontribuojnë në transmetimin e  COVID-19.

Nga përpunimi i të dhënave ata arritën në përfundimin se, disa studime eksperimentale treguan se grimcat e virusit mund të ishin të gjalla për orë të tëra pas përfshirjes së tyre në aerosole ose në sipërfaqe. Studimet në kohë reale të ARN virale në mjedis kanë treguar nivele shumë të ulta të virusit në sipërfaqe.

Kishte prova të forta nga studimet e rasteve dhe raportet e grupeve se frymëmarrja ishte mënyra mbizotëruese e transmetimit të koronavirusit.

Studiuesit amerikanë gjithashtu kanë identifikuar modele të ndryshme të transmetimit viral. Sipas tyre, virusi arrin kulmin rreth një ditë para shfaqjes së simptomave dhe dobësohet brenda një jave nga shfaqja e simptomave. Të gjitha modelet e transmetimit ndodhin në fillim dhe asnjë nuk dokumentohet më pas, dmth pasi pacienti ka simptoma për rreth një javë.

Sipas autorëve të studimit, gjetjet e rishikimit do të ndihmojnë në hartimin e planeve të mbështetura shkencërisht për të zvogëluar epideminë dhe në edukimin e qytetarëve për ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit.

Një provë, një burim i transmetimit të koronavirusit

Në studimin e dytë, i cili u krye gjithashtu në SH.B.A., arsyeja ishte një ngjarje e mbitransmetimit që ndodhi marsin e kaluar. Në Uashington, DC, një burrë me simptoma të lehta të COVID-19 shkoi në një provë bande që zgjati dy orë e gjysmë, brenda. Në periudhën që pasoi, më shumë se 50 njerëz që kishin shkuar në të njëjtën provë u infektuan dhe dy madje vdiqën.

Edhe pse muzikantët kishin marrë të gjitha masat e nevojshme për të kufizuar transmetimin e koronavirusit ( dizefektues dhe kishin mbajtur distancë), studiuesit në Universitetin e Kolorados dyshuan se transmetimi ishte për shkak të aerosoleve, pasi ata që ishin të pranishëm në vend nuk kishin vendosur maskë.

Ventilimi i dobët i dhomës kontribuoi në akumulimin e aerosoleve të prodhuara gjatë provës, kur muzikantët këndonin.

‘Thithja e aerosoleve të ndotura përmes 'ajrit të përbashkët' të përbashkët nga të gjithë  ishte burimi kryesor i transmetimit të koronavirusit," tha autori i studimit Jose-Louis Jimenez, një profesor i kimisë në Institutin e Kërkimit Mjedisor.

Përdorimi i një maske, ajrosje më e mirë dhe përdorimi i pastruesve të ajrit të kombinuar me kohëzgjatjen më të shkurtër të provës do të kishin zvogëluar numrin e njerëzve të infektuar nga 52 në 5.

Pra, ata arrijnë në përfundimin se ngjarjet muzikore duhet të zhvillohen në hapësira të hapura dhe jo të mbyllura. Dhe kur nuk mund të bëhet ndryshe, kujdesuni për ventilim të mirë, në mënyrë që mikro-pikat e ndotura të mos kenë kohë për të formuar aerosole. Kjo do të ndalojë jo vetëm transmetimin e SARS-CoV-2 por edhe të gjitha infeksionet virale që prekin traktin e sipërm respirator. Së fundmi, ata kujtojnë se përdorimi i një maske edhe nga këngëtarët kur këndojnë dhe mbajnë një distancë të mjaftueshme mund të jetë një shpëtim i jetës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco