Lajmi i fundit

FOTO/ Kush është ish-deputeti që u plagos në qendër të Shkodrës

Covid: A mund ti përdorim disa herë maskat kirurgjikale? Cila është ‘metoda shtatë ditore’

Covid: A mund ti përdorim disa herë maskat kirurgjikale? Cila është ‘metoda shtatë ditore’

08:34, 28/11/2020
A+ Aa A-

Maskat janë bërë një pjesë e jetës së përditshme për shkak të pandemisë COVID-19. 

Zyrtarët e shëndetësisë thonë në udhëzimet e tyre zyrtare se "arma" më e zakonshme kundër koronavirusit janë maskat kirurgjikale  që duhet të hidhen pas një përdorimi, por shqetësimet mjedisore kanë shtyrë disa shkencëtarë të vënë në dyshim rekomandimin.

Kostoja e blerjes së tyre është bërë një problem, ashtu si edhe fakti që shumë maska ??plastike të disponueshme përfundojnë në dete dhe oqeane.

Një alternativë janë maskat e pëlhurës , megjithatë shumë preferojnë maska ??të disponueshme kirurgjikale pasi ato janë më të lehta dhe individualisht më ekonomike.

"Maskat mjekësore janë vetëm për përdorim të vetëm. Hidhni maskën menjëherë, mundësisht në një kosh të mbyllur ”, është udhëzimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Sidoqoftë, përballë mangësive të regjistruara gjatë valës së parë të pandemisë COVID-19 në Mars dhe Prill, OBSH autorizoi një raport të Qershorit mbi "procedurat e jashtëzakonshme" për të dezinfektuar maskat e disponueshme për ripërdorim.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) rekomandon - në situata emergjente - dezinfektimin me avull të peroksidit të hidrogjenit të maskave N95 që mbahen nga profesionistët e shëndetit.

Metoda të tjera të dezinfektimit të një maske të disponueshme përfshijnë ekspozimin e tyre ndaj temperaturave të larta ose rrezatimit ultraviolet.

Sidoqoftë, metoda të tilla nuk janë të realizueshme për qytetarët, thotë mikrobiologu francez Denis Corpet, një anëtar i Adios Corona - një ekip shkencëtarësh që japin informacion në lidhje me COVID-19 për publikun e gjerë.

Adios Corona rekomandon vendosjen e maskës kirurgjikale në një zarf të mbyllur pas përdorimit , me datën e shënuar qartë, dhe lënien e saj atje për shtatë ditë .

 "Disa studime shkencore tregojnë  se në sipërfaqen e maskës pas shtatë ditësh nuk ka asnjë virus", thotë Denis Corpet.

Një studim i botuar në The Lancet zbuloi se vetëm 0.1% e virusit në sipërfaqen e jashtme të maskës ishte ende e dukshme një javë më vonë.

Sidoqoftë, kjo metodë nuk është e përshtatshme për punonjësit e kujdesit shëndetësor të ekspozuar ndaj ngarkesave të larta virale.

Peter Tsai , shpikësi i veçantë elektrostatike filtër N95, pajtohet me metodën e shtatë ditëve. 

Por ai sugjeron të lini maskat e përdorura jashtë për një javë para se të ripërdoren, një cikël që thotë se mund të përsëritet pesë deri në dhjetë herë.

Maskat e disponueshme gjithashtu mund të vendosen në furrë , i tha ai Agjencisë Franceze të Lajmeve (AFP), idealisht në një temperaturë midis 70 dhe 75 gradë Celsius - një temperaturë jo shumë e lartë për të mos djegur plastikën, por mjaft e nxehtë për të vrarë virus.

Nga ana tjetër, larja e maskës në lavatriçe nuk është ide e mirë.

"Larja pa dezinfektues mund të mos heq virusin. Dhe larja me detergjent do të heqë ngarkesat [elektrostatike], duke ulur efektivitetin e maskës, sipas Peter Tsai.

Shoqata Franceze për Mbrojtjen e Konsumatorit UFC-Que Choisir lau maskat kirurgjikale në 60 gradë Celsius, i vendosi në tharëse dhe i hekurosi. Pas dhjetë cikleve të tilla, maskat vazhduan të filtronin të paktën 90% të grimcave 3 mikronë.

Përveç një ndryshimi të vogël në strukturë, maskat e lara kirurgjikale ishin të paktën po aq efektive sa maskat më të mira të rrobave, thotë UFC-Que Choisir.

Studiuesi Philippe Vroman nga Universiteti Francez i Shkencës dhe Teknologjisë së Fibrave Ensait ka arritur në të njëjtin përfundim.

 Pas pesë larjesh, "nuk ka praktikisht asnjë ndryshim [filtrimi] për 3 mikropjeshtjet", thotë Vroman, bazuar në rezultatet paraprake të studimit që nuk janë botuar ende në një revistë shkencore.

"Më mirë do të shkëmbeja maska ??çdo katër orë dhe do t'i laja, në vend që t'i mbaj për disa ditë me radhë siç bëjnë disa.,thotë ai.

Por jo të gjithë shkencëtarët pajtohen.

"Larja e maskës në shtëpi mund të shkaktojë një infeksion dytësor dhe të përhapë virusin nëse larja nuk rregullohet siç duhet," tha Kaiming Ye, kreu i Departamentit të Inxhinierisë Biomjekësore në Universitetin Binghamton në Neë York.

Derisa të kryhen dhe publikohen studime të mëtejshme të hollësishme mbi këtë çështje, këshillat zyrtare nga autoritetet shëndetësore nuk do të ndryshojnë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco