7 këshillat për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar në dimër

7 këshillat për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar në dimër

18:11, 27/11/2020
A+ Aa A-

I ftohti jo vetëm që e bën lëkurën tuaj të duket më pak shkëlqyese, por gjithashtu e bën atë të duket dhe të ndjehet e thatë. Ekspertët kanë disa këshilla dhe çfarë mund të bëni në rutinën tuaj të bukurisë, të cilat do të përmirësojnë shëndetin e lëkurës tuaj gjatë ftohjes. 

1. Investoni në një krem hidratues të mirë

Çdo produkt që ka vitaminë E dhe C do të bëhet miku juaj i ri më i mirë. Nëse lëkura juaj është e thatë, zgjidhni kremrat me bazë vaji, diçka që do të gjenerojë një shtresë mbrojtëse në lëkurë, duke ruajtur hidratimin dhe shkëlqimin e saj. Pavarësisht nga lloji i lëkurës që keni, përpiquni të shmangni produktet që bëhen me alkool ose ujë, pasi këto priren të thahen dy herë, pa marrë parasysh se çfarë stine është, siç paralajmërojnë profesionistë nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD).

2. Çfarë duhet të eliminoni

A mendoni se lëkura juaj është e thatë (edhe në stinët e nxehta)? Kjo mund të jetë për shkak të ndonjë elementi të rutinës suaj, dhe është që jo vetëm alkooli promovon një fytyrë të thatë, por edhe AHAs (alfa acide hidroksi të përdorura për të rritur kolagjenin), aromat në kremrat tuaj, locionet ose retinoidet, diçka që nuk është as e favorshme për ata që kanë një prirje për puçrra. Nëse i hiqni ato, do të shihni se si lëkura juaj i ruan vajrat e saj natyrore shumë mirë.

3. Kujdesuni për mënyrën e larjes

Edhe pse kjo këshillë mund të tingëllojë paksa e rreptë, ajo do të bëjë krejtësisht ndryshimin midis të pasurit lëkurë normale dhe asaj që është e hidratuar dhe shkëlqyese. Kryesorja është të laheni me ujë të ngrohtë dhe jo të nxehtë, pasi kjo e fundit mund të heqë vajrat natyralë nga lëkura juaj. Mos shpenzoni më shumë se  5 deri në 10 minuta, në mënyrë që të parandaloni tharjen e lëkurës tuaj. Mundohuni të vendosni një krem ??(pa alkool, aromë dhe përbërës të lartpërmendur) brenda sekondave nga dalja nga dushi.

4. Investoni në një apart që lëshon lagështi

Nëse punoni nga shtëpia, me siguri e keni kuptuar që lëkura juaj ka nevojë për pak lagështi ... dhe më shumë tani me motin e thatë të dimrit. Ju mund të blini një aparat të madh ose më shumë se dy të vegjël dhe t'i vendosni në pjesë të ndryshme të shtëpisë tuaj, në mënyrë që të ekuilibroni lagështinë. Përdorni ato si ditën ashtu edhe natën, në të cilën kohë lëkura shpesh është dy herë më e thatë. Ju do të vini re ndryshimin në lëkurën tuaj menjëherë, siç sigurohet nga ekspertët e AAD.

5. Përdorni krem mbrojtës ndaj diellit

Një nga gabimet më të zakonshme është të mendosh se kremi kundër diellit nuk është i domosdoshëm për dimrin. Edhe pse dita nuk ka diellin e fuqishëm të verës, është një nga momentet në të cilat rrezet UVA dhe UVB vazhdojnë me forcë të plotë.

"Rrezet ultraviolet A mund të depërtojnë në xham dhe retë. ato mund të pasqyrohen lehtësisht përmes borës dhe akullit, "tha dermatologia Carly Roman për “GQ US “.

6. Mos u kufizoni në balsam për buzët

Para se të ndjeni thatësi në këtë zonë, vendosni një balsam që mundësisht ka një faktor mbrojtës nga dielli. Mbani të hidratuara buzët tuaja në çdo kohë. Sigurisht ... edhe nëse ndihen shumë të thatë, mos i lagni kurrë me pështymën tuaj, pasi kjo mund të rrisë thatësinë.

7. Pini ujë

Kjo mund të tingëllojë si një këshillë shumë themelore, por çuditërisht, ajo shpesh injorohet gjatë këtyre ditëve të ftohta. Pini të paktën dy litra ujë dhe plotësoni me ushqime të pasura me omega 3  për të ruajtur vajrat natyralë të lëkurës tuaj për shumë më gjatë. /Burimi; MxHola./K.H./Syri.net/ 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco