Pandemia/ Vaksinimi do të jetë kusht për të fluturuar

Pandemia/ Vaksinimi do të jetë kusht për të fluturuar

20:46, 23/11/2020
A+ Aa A-

Ndërsa vaksinat e para kanë treguar se janë efikase në luftën kundër koronavirusit, akoma nuk është përcaktuar nëse fushata e vaksinimit do jetë e detyrueshme.

Kjo për shkak se ka akoma shumë njerëz që hezitojnë për të bërë vaksinën. Madje edhe virologë dhe mjekë kanë dyshime për vaksinën e prodhuar në një kohë kaq të shkurtër.

Por a do jetë vaksinimi një kusht për të marrë shërbime të caktuara? A do të na shërbejë si një pasaportë për të lëvizur?

Kreu i kompanisë së njohur ajrore, Qantas, Alan Joyce tha se në të ardhmen do të kërkohet vërtetimi i vaksinimit nëse pasagjerët duan të fluturojnë.

Ai tha se kjo do bëhet një gjë e zakonshme edhe mes linjave të tjera ajrore.

“Një lëvizje e tillë do të jetë e nevojshme kur vaksinat të jenë të pranishme,” tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Vilma moj Vilma24/11/2020 00:39

Qelbesira MUTI!

Shqiptari23/11/2020 21:03

PO KJO DIHEJ QYSH KUR U HODH COVID-19!!! I VETMI QELLIM I HEDHJES DHE I SHPERNDARJES GLOBALE TE COVID-19, I SPONSORIZUAR NGA MILIARDERET QE NUK KANE TE NGOPUR, ESHTE FITIMI. NDOSHTA ZYRTARET E KORRUPTUAR TE OBSH, QE NJE HERE THONE MASKA TE DEMTON, PASTAJ MASKA TE MBRON, NJE HERE VAPA E LARGON, PASTAJ VAPA E SHUMEFISHON COVID-19, DO TE REKOMANDOJNE QE VAKSINA TE BEHET 2, 3 APO 4 HERE NE VIT. I PASURI DO TE PASUROHET ME SHUME DHE I VARFERI DO TE VARFEROHET AKOMA ME SHUME. ESHTE SHUME E THJESHTE QE POPULLSIA TE DETYROHET QE T'I BEJE VAKSINAT. KUSHT PER TE FLUTURUAR, KUSHT PER T'U PUNESUAR, KUSHT PER TE SHKUAR NE KOPESHT, NE SHKOLLE, NE UNIVERSITETE, KUSHT PER T'E PERFITUAR PERKRAHJEN SOCIALE, KUSHT PER T'U VIZITUAR NGA MJEKU I FAMILJES, KUSHT PER TE MARRE PENSIONIN, E PLOT E PLOT KUSHTE TE TJERA, PREJ TE CILAVE POPULLI I SHKRETE NUK KA NGA T'IA MBAJE.

Shto koment

Denonco