Lajmi i fundit

Foltorja i përgjigjet Bashës: Halli i demokratëve, pazaret e tua me Ramën

OBSH refuzon sërish Remdesivirin si një trajtim për Covid-19

OBSH refuzon sërish Remdesivirin si një trajtim për Covid-19

09:42, 20/11/2020
A+ Aa A-

Organizata Botërore e Shëndetësisë ditën e djeshme ka refuzuar sërish përdorimin e remdesivir antiviral, një ilaç që kishte gjeneruar interes të madh si një trajtim për Covid-19.

Një panel ekspertësh "arriti në përfundimin se remdesivir nuk ka efekt domethënës në vdekshmëri ose në rezultate të tjera të rëndësishme për pacientët, siç është nevoja për ventilim mekanik ose kohë për përmirësimin klinik", njoftoi OBSH. 

Paneli publikoi përmbledhjen e tij në revistën The BMJ . 

Raporti nuk përjashtoi përdorimin e ilaçit plotësisht si një trajtim Covid, por tha se mungojnë provat për të rekomanduar përdorimin e tij.

Gilead Science, prodhuesi i remdesivir, emri tregtar i të cilit është Veklury, tha në një deklaratë se ilaçi i tij "njihet si një standard i kujdesit për trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me Covid-19 në udhëzime nga shumë organizata të besueshme kombëtare, përfshirë Kombëtaren e SHBA Instituti i Shëndetit dhe Shoqërisë së Sëmundjeve Infektive të Amerikës, Japonisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjermanisë. ”

 Ai shtoi se ekzistojnë "studime të shumta të rastësishme, të kontrolluara të botuara në revista të vlerësuara nga kolegët që demonstrojnë përfitimet klinike të Veklury".

Dobia e mundshme e remdesivir ka qenë temë e debatit dhe skepticizmit për muaj me radhë, dhe veçanërisht në javët e fundit, pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave e miratoi atë si trajtimin e parë për Covid-19 në fund të tetorit.

 Një studim i madh, i sponsorizuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetit, zbuloi se ilaçi uli kohën e shërimit te pacientët e shtruar në spital nga 15 në 11 ditë. Burimi Nytimes

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco