Vaksina e Oksford kundër Covid është 99% efektive

Vaksina e Oksford kundër Covid është 99% efektive

15:34, 19/11/2020
A+ Aa A-

Oksford premton një vaksinë tepër efektive.

Tashmë që vaksina është në provat e fundit 99% e pjesëmarrësve të të gjitha moshave kanë prodhuar anti-trupa.

Kjo ka ndodhur 2 javë pas dozës së dytë dhe rezultatet duken premtuese.

Për më tepër vaksina që do e prodhojë kompania AstraZeneca ka shfaqur një imunitet të fortë edhe tek grupet më të rriskuara nga COVID-19 siç janë moshat mbi 60 apo 70 vjeç.

Duket se Oksfordi do të futet së shpejti në garë me Pfizer dhe BioNTech, Moderna apo Sputnik V për një vaksinë efektive ndaj COVID-19.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco