Lajmi i fundit

Foltorja i përgjigjet Bashës: Halli i demokratëve, pazaret e tua me Ramën

CEO i Pfizer tregon se kur do të bëhet dorëzimi i vaksinës dhe sa doza janë gati

CEO i Pfizer tregon se kur do të bëhet dorëzimi i vaksinës dhe sa doza janë gati

14:47, 19/11/2020
A+ Aa A-

Do të jetë një çështje orësh para se vaksina Pfizer të jetë në dispozicion pasi të miratohet. 

Kjo u zbulua nga kreu i gjigantit farmaceutik Pfizer në një intervistë me Sky neës, duke shtuar se më shumë se 20 milion doza janë prodhuar tashmë dhe prodhimi po vazhdon.

Burla tha se kompania e tij do të aplikonte për një leje nga rregullatorët në të gjithë botën "shumë, shumë shpejt - brenda pak ditësh" dhe menjëherë do të fillonte dërgimin e parë të 20 milion dozave të vaksinës tashmë të disponueshme.

Burla i tha Sky Neës se këstet do të dërgohen në vende sa më shpejt që lejojnë rregullatorët shëndetësorë, duke rritur mundësinë e "rregullimit të situatës", por tha se njerëzit do të duhet të jenë "të durueshëm" sepse kërkesa do të tejkalonte furnizimin. .

'Drita është e vërtetë - ka dritë në fund të tunelit," tha ai. 

"Besoj se gjysma e dytë e vitit 2021 do të jetë një përvojë shumë e ndryshme për shumë prej nesh."

Burla foli për Sky News menjëherë pas përfundimit të studimit "Faza 3" për vaksinën COVID-19, krijuar në bashkëpunim me kompaninë gjermane BioNTech.

Studimi tregoi se është 95% efektiv, një zhvillim që ai e përshkroi si "spektakolar" dhe "një moment i mrekullueshëm për shkencën, por, më e rëndësishmja, për njerëzimin".

 Ai gjithashtu tha se dita kur iu tha për suksesin e vaksinës ishte "dita më e ndritshme e jetës së tij".

Kompania e tij tashmë ka prodhuar më shumë se 20 milion doza të vaksinës dhe pret që ky numër të arrijë në 50 milion deri në fund të vitit. 

1.3 miliardë këste të tjera janë planifikuar të prodhohen në vitin 2021.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco