Lajmi i fundit

Foltorja i përgjigjet Bashës: Halli i demokratëve, pazaret e tua me Ramën

Çfarë është endometrioza: një hartë e plagëve për të ndihmuar gratë

Çfarë është endometrioza: një hartë e plagëve për të ndihmuar gratë

08:57, 19/11/2020
A+ Aa A-

Pesë pika në bark të bashkuara nga një vijë dhe disa shënime. 

Është autoportret i dhimbshëm me të cilin Georgie Wileman po merr pjesë në ekspozitën e Çmimit Portret Taylor Wessing në Galerinë Kombëtare të Portreteve në Londër. 

Fotoja, e titulluar 2014-2017, tregon realitetin që përjetojnë shumë gra që vuajnë nga endometrioza.

Shpresa e fotografes, e cila tërheq një vijë duke u bashkuar me plagët e pesë operacioneve të saj , është të rrisë ndërgjegjësimin për këtë sëmundje jo shumë të njohur dhe shpesh të diagnostikuar gabimisht.

 "Ne duhet të dëgjohemi, duhet të shihemi", shkruan Wileman në mbishkrimin që shoqëron imazhin e saj në Instagram.

Fotografi është pjesë e një serie të titulluar "Endometrioza" (Endometrioza) dhe dokumenton përvojën personale të autores me sëmundjen.

 "Doja të provoja të tregoja me imazhe realitetin e kësaj sëmundjeje. Për shumë është paralizuese, ka dhimbje të ngjashme për atë që keni gjatë periudhës suaj, është një dhimbje e vazhdueshme që shumica e grave të sëmura përjetojnë ditë pas dite, ”shkruan Wileman në faqen e saj të internetit .

Një sëmundje që në shumë raste i detyron gratë të qëndrojnë në shtëpi, të palëvizshme dhe në dhimbje kronike dobësuese.

 “Javët dhe muajt shpërndahen në njëri-tjetrin; dhimbja e errëson realitetin e ekzistencës, mjaftueshëm për të harruar në shumë raste që jeta po vazhdon jashtë atyre mureve.  Koha ikën si një ëndërr e keqe që përpiqesh ta harrosh, ”thotë Georgie.

Përveç hartës në barkun e saj, në fotografi ky imazh i ri tregon shprehjen e saj të vuajtur, shtratin në të cilin është mbështjellë, dritën në mure, fletët me njolla. Pa filtër. 

Ajo flet për “shpresën e dëshpëruar që ndjeni në çdo operacion dhe çdo kurë të re, dhe vetëdijen dërrmuese kur nuk funksionon. Dhimbja fizike mund t’ju ??bëjë të ndiheni sikur po çmendeni ”.
 
Endometrioza ndodh kur ishujt e indeve në endometrium (mukoza që mbulon pjesën e brendshme të mitrës) gjenden në zona të ndryshme, të tilla si tubat fallopiane, vezoret, fshikëza, zorrët, bark) dhe, në raste më të rralla, në mëlçi dhe mushkëri.

 Shkakton lodhje ekstreme, dhimbje të forta të barkut dhe në disa raste, infertilitet.

 "Ajo trajtohet me hormone, lehtësues të dhimbjeve dhe kirurgji, shumë shpesh nga mjekët pa trajnimin e duhur, duke përdorur trajtime dhe teknika kirurgjikale që shkaktojnë dëme dhe dhimbje të mëtejshme", vazhdon Wileman.

Endometrioza njihet si një "sëmundje e padukshme".

"Kur u ndjeva jashtëzakonisht e sëmurë në moshën 13 vjeç, një psikoterapist më diagnostikoi gabimisht me depresionin," kujton Xhorxhi.

 "Mesatarisht gratë presin 10 vjet për një diagnozë të saktë. M'u deshën 12 vjet dhimbje të forta, gjakderdhje, karrocë, ambulancë dhe Përvoja ime nuk është unike: mijëra gra ata diagnostikohen gabimisht. Unë dua ta bëj të dukshme këtë sëmundje ".
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco