Studimi/ Qelizat T sigurojnë 6 muaj imunitet nga Covid 19

Studimi/ Qelizat T sigurojnë 6 muaj imunitet nga Covid 19

09:55, 03/11/2020
A+ Aa A-

Shkencëtarët kanë gjetur prova se qelizat imune përgjigjen ndaj virusit deri në 6 muaj pasi ato janë infektuar.

Qelizat T në studim të kryer në 100 persona kanë zbuluar se e mbrojnë njeriun pasi janë infektuar deri në 6 muaj nga një ri-infektim I ri.

Ekipi hulumtues në Mbretërinë e Bashkuar thotë se gjetjet janë "vetëm një pjesë e enigmës" mbi imunitetin dhe ka akoma shumë për të mësuar.

Pyetja kryesore është nëse infektimi një herë me koronavirus mund ta mbrojë trupin nga infektimi përsëri dhe, nëse po, sa mund të zgjasë ky imunitet.

Shkencëtarët e dinë që antitrupat bëhen nga trupi rreth 10 ditë pas infektimit, por duket se pakësohen me kalimin e kohës. Ata i përmbahen virusit në mënyrë që ta ndalojnë atë.

Ata gjithashtu kanë zbuluar se një lloj qelize imune, e quajtur qelizë T, sulmon qelizat e infektuara me virusin. Kjo është e njohur si përgjigje imune qelizore dhe gjithashtu mund të jetë thelbësore.

Ky studim, i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët ose botuar në një revistë, sugjeron që qelizat T mund të luajnë rolin më të rëndësishëm.

Hulumtimi u krye nga Consorciumi i Imunologjisë Coronavirus të Mbretërisë së Bashkuar, duke përfshirë Universitetin e Birmingham, strukturën kërkimore klinike NIHR Manchester dhe Shëndetin Publik Angli.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco