Sa vezë duhet të konsumojmë në ditë?!

Sa vezë duhet të konsumojmë në ditë?!

10:37, 30/10/2020
A+ Aa A-

Vezët janë një nga zgjedhjet më të lehta kur duam një mëngjes të shpejtë dhe të shëndetshëm dhe gjithashtu është mendimi i parë kur duam të shtojmëmë shumë aromë dhe proteina në një sallatë.

Megjithatë, rreziku i kolesterolit të lartë fshihet dhe ne pyesim veten se sa vezë mund të hamë më fund të çdo dite?

Kolesteroli si fjalë mund të ketë një konotacion negativ, pasi sjell ndërmend sulmet në zemër, por është mjaft i rëndësishëm për trupin tonë, pasi përdoret për të prodhuar hormone, për të siguruar energji dhe për të funksionuar sistemi nervor.

Nivelet e ngritura në gjak janë problemi, pasi ato mund të shkaktojnë shumë sëmundje.

Sipas mjekëve, megjithatë, vetëm 1/3 e kolesterolit që qarkullon në gjak vjen nga ushqimi.

Me fjalë të tjera, ajo që rrit nivelet e kolesterolit në gjak është konsumimi i yndyrës së ngopur dhe jo marrja e tij nga ushqimi.

Dhe i kthehemi pyetjes sonë se sa vezë mund të konsumojmë gjatë ditës.

Mbi të gjitha, sa vezë mund të hamë në javë?

Dietologia dhe autori i Dietës së Ndryshimit të Vogël, Carrie Gans, rekomandon të hani 1-2 vezë në ditë, për sa kohë që dieta jonë në tërësi është e ulët në yndyrë të ngopur.

Ata që kanë nivele të larta kolesteroli, është mirë të kufizojnë konsumin e vezëve në 3-4 në javë.

Sa për fëmijët, është mirë të konsumoni 4 deri në 5 vezë në javë.

E verdha në një foshnje shtohet pas muajit të 8-të, ndërsa e bardha e vezës pas vitit të parë, sepse është fajësuar për shkaktimin e alergjive.

Sigurisht, është gjithmonë mirë të konsultoheni me mjekun tuaj për sasinë e saktë të vezëve që mund të konsumoni çdo ditë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco