COVID-19 - Maska: Cili material e bllokon më mirë virusin kur kollitemi

COVID-19 - Maska: Cili material e bllokon më mirë virusin kur kollitemi

08:26, 30/10/2020
A+ Aa A-

Një ekip studiuesish shikuan materiale nga bluza dhe çorape tek xhinse dhe çanta e fshesës me korrent për të përcaktuar se cili lloj materiali është më efektiv në maskimin e grimcave ultra të vogla që mund të përmbajnë viruse si COVId-19.

Studiuesit nga Universitetet e Kembrixhit dhe Northëestern shqyrtuan efektivitetin e pëlhurave të ndryshme në filtrimin e grimcave 0,02-0,1 mikronë - madhësia e shumicës së viruseve - me shpejtësi të lartë, duke krahasuar situatën me atë që ndodh kur një person kollitet ose merr frymë thellë.

 Ata gjithashtu ekzaminuan maska ??N95 dhe maska kirurgjikale , të cilat përdoren më shpesh në mjediset mjekësore.

Studimet e mëparshme kanë shikuar vetëm një larmi të vogël materialesh dhe raste kur personi po merrte frymë normalisht, domethënë kur grimcat nxirreshin me një shpejtësi më të ulët. 

Prandaj, studimi i më shumë pëlhurave dhe shqyrtimi i tyre me shpejtësi më të lartë (si në rastin e kollës ) siguron një bazë më të fortë për të dhënat mbi efektivitetin e maskave pëlhurë.

Rezultatet e një studimi të botuar në BMJ Open tregojnë se shumica e pëlhurave që përdoren më shpesh për përdorimin e maskave jo klinike janë efektive në filtrimin e grimcave jashtëzakonisht të vogla.

 Për më tepër, maskat N95 janë shumë efektive, megjithëse një qese pastruese fshesë me korrent ka tejkaluar disa në disa zona.

Sa i përket maskave të bëra me dorë, ato që ishin bërë prej shtresave të shumta  provuan të jenë më efektive, ndërsa ato që kanë një rreshtim treguan efikasitet të përmirësuar.

 Sidoqoftë, ky përmirësim i performancës e bëri frymëmarrjen më të vështirë krahasuar me maskat N95.

Studiuesit gjithashtu studiuan performancën e pëlhurave të ndryshme kur ishin të lagura dhe pas një larjeje standarde dhe të thatë , duke zbuluar që pëlhurat reaguan mirë edhe pas një cikli larjeje. 

Në të kundërt, studimet e mëparshme kanë treguar se larjet e shumta degradojnë pëlhurën dhe studiuesit theksojnë se maskat nuk duhet të përdoren për një kohë të pacaktuar.

"Maskat janë bërë një domosdoshmëri e re për shumicën e njerëzve që nga fillimi i pandemisë COVID-19. 

"Në fazat e hershme të pandemisë, kur rezervat e maskave N95 nuk ishin të mjaftueshme, shumë mjeshtër dhe prodhues filluan të bënin maskat e tyre prej pëlhure, duke përmbushur kërkesat e zinxhirëve të furnizimit ose duke ofruar një mundësi më ekonomike." shprehet autorja e parë e studimit, Eugenia O'Kelly e Universitetit të Kembrixhit.

Pavarësisht nga një mori burimesh në internet që i ndihmojnë njerëzit të bëjnë maskat e tyre, ka pak prova shkencore për materialet më të përshtatshme .

 Për studimin e tanishëm, pra, Dr. O'Kelly dhe kolegët e saj krijuan një pajisje për testimin e efikasitetit si për materialin ashtu edhe për llojin e frymëmarrjes, përfshirë rezistencën ndaj frymëmarrjes.

"Një maskë që bllokon grimcat në mënyrë shumë efektive, por kufizon frymëmarrjen nuk është një maskë efektive . Xhinset, për shembull, ishin shumë të efektshme në bllokimin e grimcave, por ato e bënin shumë të vështirë marrjen e frymëmarrjes, kështu që ndoshta nuk është ide e mirë të bëni një maskë. "Maskat N95 e bëjnë frymëmarrjen shumë më të lehtë se çdo kombinim tjetër i pëlhurave me nivele të ngjashme filtrimi " , shpjegon eksperti.

Në përgatitje të studimit, studiuesit konsultuan komunitete të ndryshme të qepjes në internet për të gjetur se cilat lloje pëlhurash u përdorën për të bërë maskat. 

Për shkak të mungesës së rëndë të maskave N95 në atë kohë, shumë prodhues raportuan se kishin eksperimentuar duke përdorur një qese fshesë me një filtër HEPA në maska.

Studiuesit zbuluan se qeset e pastrueshme të fshesës së disponueshme dhe të ripërdorshme ishin efektive në bllokimin e grimcave, duke vënë në dukje se ato të disponueshme nuk duhet të përdoren në maska ??për fytyrën, pasi kur priten ato thërrmohen dhe mund të përmbajnë elemente që nuk janë të sigurt për t'u përdorur. thith

"Çështja Ă«shtĂ« tĂ« gjesh ekuilibrin e duhur - ne duam qĂ« materialet tĂ« jenĂ« efektive nĂ« filtrimin e grimcave , por duhet tĂ« dimĂ« se cilat janĂ« tĂ« pĂ«rshtatshme pĂ«r kĂ«tĂ« pĂ«rdorim, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« mos vendosim pĂ«rdoruesit nĂ« rrezik tĂ« thithjes sĂ« fibrave ose pushit, i cili mund tĂ« Ă«shtĂ« i dĂ«mshĂ«m ”, pĂ«rfundon Dr. O'Kelly.

Studiuesit paralajmërojnë, megjithatë, se studimi i tyre ka disa kufizime, përfshirë faktin se shumë viruse transmetohen në pika më të mëdha se ato të shqyrtuara në këtë studim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco