Vaksina Astrazeneca përgjigje e fortë imune ndaj të moshuarve

Vaksina Astrazeneca përgjigje e fortë imune ndaj të moshuarve

10:41, 26/10/2020
A+ Aa A-

Rezultatet e para të testeve për vaksinën e koronavirusit të zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit në bashkëpunim me AstraZeneca dhe dozat e së cilës do të prodhohen në Itali nga kompania Irbm e Pomezia, tregojnë se prodhon një përgjigje të fortë imune tek njerëzit e moshuar, grupi me më shumë me rrezikshmwri të lartë, sipas Financial Times.

Vaksina u zbulua se shkakton antitrupa mbrojtës dhe qeliza T në grupmoshat më të vjetra.

Gjetjet i bëjnë jehonë të dhënave të lëshuara në korrik që treguan se vaksina gjeneroi "përgjigje të fuqishme imune" në një grup të rriturish të shëndetshëm midis moshave 18 dhe 55, shton gazeta. 

Por Ft paralajmëron se testet pozitive të imunogjenitetit nuk garantojnë se vaksina në fund të fundit do të dalë e sigurt dhe efektive tek njerëzit e moshuar. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco