8 teknika për të masazhuar kokën nëse keni dhimbje

8 teknika për të masazhuar kokën nëse keni dhimbje

11:40, 23/10/2020
A+ Aa A-

Kur bëhet fjalë për masazhe që në të vërtetë mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të kokës, nuk kanë të bëjnë vetëm me ushtrimin e presionit aty ku dhemb, por është më shumë se kaq.

Nëse dëshironi të shmangni qetësuesit e dhimbjeve sa më shumë që të jetë e mundur, duhet të mësoni pikat tepër të ndjeshme dhe të përqendroheni vetëm në ato.

Bright Side paraqet disa masazhe si një mënyrë për të lehtësuar dhimbjen, kur kemi dhimbje koke.

Nr. 1

Image

Vendosni gishtat tregues pranë vrimave të hundës.
Shtypni këtë pikë dhe shtrijeni ato larg njëri-tjetrit. Kjo do të ndihmojë në hapjen e vrimave të hundës.
Ju gjithashtu mund t'i masazhoni këto pika në një rreth akrepi të orës. Bëni këtë për 2 deri në 3 minuta.

Nr. 2

Image

Vendosni gishtat në shpatulla afër qafës.
Bëni presion duke shtypur poshtë me gishtat tuaj.
Ju mund ta masazhoni këtë pikë ose thjesht ta mbani atë për 4 deri në 5 sekonda

Nr. 3

Image

Shtrihu në një dysheme të fortë.
Përkulni gjunjët dhe vendosni këmbët në tokë.
Vendosni një top tenisi nën qafë dhe mbajeni me duar (njëri duhet të mbajë djep tjetrin).
Lëreni peshën e trupit tuaj të ushtrojë presionin dhe lëkundni trupin tuaj para dhe mbrapa.
Bëni këtë masazh për disa minuta.

Nr. 4

Image

Shtyjeni zonën e butë poshtë mjekrës me nyjën e gishtit tregues .
Filloni nga fillimi i mjekrës dhe vazhdoni përgjatë nofullës, deri në vesh.
ShtypEni dhe mbajeni për 8 sekonda në një minutë.
 

Nr. 5

Image

Vendosni gishtat e mëdhenj në mollëzat tuaja, afër veshëve.
Përdorni majat e gishtave për të ushtruar presion të butë në tempujt tuaj.
Sigurohuni që presioni të qëndrojë i fortë ndërsa lëvizni me një lëvizje rrethore dhe të arrini vijën e flokëve aty ku do të takohen të dy duart.
Me këtë masazh, ju do të masazhoni të gjithë ballin dhe kokën tuaj.

Nr. 6

Image

Vendosni gishtin tuaj tregues poshtë vetullës dhe sipër syrit tuaj (në kockën e gropës së syrit).
Tani shtypni këtë pikë për të lehtësuar dhimbjen e kokës.

Nr. 7

Image

Hapi i parë është të bësh grushtin dhe të vendosësh nyjet e mesit në ballë.

Shtypni dhe fshini ballin, duke filluar nga mesi deri në fund.
Bëjeni 30 herë këtë.

Nr. 8

Image

Bëjin i duart grusht dhe vendosini në ballë.
Tani, vendosni gishtat e mëdhenj në tempujt tuaj.
Shtypini me gishtin e madh këto 2 pika 30 herë.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco