Kombinimi që forcon trupin dhe kujtesën në 12 javë, ja çfarë thotë studimi i ri

Kombinimi që forcon trupin dhe kujtesën në 12 javë, ja çfarë thotë studimi i ri

08:38, 23/10/2020
A+ Aa A-

Një kombinim i zgjuar i trajnimit aerobik dhe dietës duket të jetë çelësi për një trup dhe mendje të fortë, pretendon studimi i ri amerikan.

Një kombinim i stërvitjes dhe dietës që rrit performancën fizike dhe mendore u zbuluan nga studiuesit pas një studimi të 148 anëtarëve aktivë të Forcave Ajrore të SHBA. 

Gjetjet janë botuar në Raportet Shkencore.

Konkretisht, një program ushtrimesh dymbëdhjetë javësh i kombinuar me konsumimin e një pije sportive që përfshinte proteina, acide yndyrore omega-3, acid dokosaheksaenoik, luteinë, fosfolipide, vitaminë D, vitamina B dhe mikroelemente të tjera të rëndësishme dy herë në ditë përfitime për funksionin e tyre njohës dhe fizik.

Stërvitja ka kombinuar trajnimin e forcës me trajnimin me intensitet të lartë (HIIT) dhe pjesëmarrësve u është dhënë rastësisht ose një pije ushqyese ose një placebo dhe vetë studiuesit nuk kishin dijeni se kush ka marrë çfarë.

Siç doli, vetëm trajnimi arriti një rritje të konsiderueshme të forcës dhe qëndrueshmërisë, lëvizshmërisë dhe stabilitetit , ndërsa përmirësoi  performancën në testet e funksionit njohës . 

Kujtesës episodik janë edhe më të mirë, si dhe kujtesës afatshkurtër , në fushën e inteligjencës që përfshin përdorimin e informacionit të ri për zgjidhjen e problemeve në situata të reja: në fund të dymbëdhjetë javëve, pjesëmarrësi mund të gjejnë zgjidhje për problemet e papara,

The Aron vuri në dukje Barbey është një profesor i psikologjisë në Universitetin e Illinois në Urbana-Champaign dhe bashkë-drejtoi studimin me studiuesin pas doktoratës Christopher Zwilling.

Lidhur me stërvitjen, forca fizike u rrit në të dy grupet siç matet duke u përkulur ose tërhequr dhe ngritur pesha për një periudhë kohe. Përveç kësaj, kishte një rënie në nivelet e yndyrës trupore  dhe marrja maksimale e oksigjenit u rrit , shpjegoi Dr. Zwilling.

Pije sportive bëri ndryshimin

Për sa i përket fitnesit dhe kapacitetit mendor, ekipi që konsumoi pije sportive me lëndët ushqyese tregoi se shkëlqente në performancë . 

Shpirtërisht, ata treguan aftësi më të madhe për të ruajtur dhe përpunuar informacione të reja në kujtesën e punës, ndërsa zvogëluan kohën e përgjigjes ndaj testeve të inteligjencës së lëngjeve. 

Për sa i përket përfitimeve fizike, ata arritën një rrahje të ulët të zemrës në pushim , një tregues i rëndësishëm i shëndetit dhe fitnesit kardiovaskular, vlerat e larta të të cilave janë një rrezik.

Siç është shpjeguar studiuesit, gjetjet tregojnë se si trajnimi aerobic dhe shtojcave dietike mund të ketë një efekt pozitiv në palestër dhe për të përmirësuar funksionin njohës në shumë mënyra.

Vihet re se dizenjimi i pijeve sportive me përzierjen e lëndëve ushqyese bazohej në përbërës që studimet e mëparshme kishin shoqëruar me përmirësimin e funksionit fizik dhe njohës.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco