Kur do mbarojë pandemia? Çfarë gjëje tjetër mund të presim pas Covid-it...? flet virologu i njohur italian

Kur do mbarojë pandemia? Çfarë gjëje tjetër mund të presim pas Covid-it...? flet virologu i njohur italian

09:04, 21/10/2020
A+ Aa A-

'Ne do të jetojmë me virusin deri në vitin 2021. Është një fakt i realitetit dhe jo i maturisë, i akredituar në nivelet më të larta të kërkimit në këtë kohë’ është shprehur Giuseppe Ippolito , drejtori shkencor i Institutit Kombëtar Lazzaro Spallanzani për Sëmundjet Infektive në Romë për La Repubblica, gjatë intervistës së tij. 
 
 Profesor, ju deklaruat se duhet të përgatitemi të jetojmë me Covid për tërë vitin 2021. A do ta mbajmë me të vërtetë këtë ankth për një vit tjetër?
 "Parashikimi nuk është i imi, por i Anthony Fauci, ndoshta ekspertit kryesor botëror për sëmundjet infektive. Ankthi është një qëndrim i gabuar dhe pa përfundim: duhet të jemi të vetëdijshëm se jemi në një fazë të vështirë që kërkon vëmendje dhe përgjegjësi, por që nuk duhet ta na ndalojë të vazhdojmë të jetojmë jetën tonë ".

 A do të thotë kjo se koha për vaksinën po zgjatet?

"Nëse edhe një vit më parë dikush do të më kishte thënë që disa muaj pas zbulimit të një virusi të ri do të kishim arritur të bënim një vaksinë për ta luftuar atë, unë do ta kisha thirrur neuron. Hapi përpara që ka bërë shkenca gjatë kësaj pandemie është i madh dhe do të ketë pasoja pozitive për shumë vite që do të vijnë, siç bëri tridhjetë vjet më parë me hulumtimin e AIDS-it. Por pyetja e duhur për të bërë është: a është më mirë të bësh një vaksinë menjëherë apo të kesh një vaksinë të sigurt? , me 'synimet e vaksinimit' të popullatës në rënie të theksuar, duhet të na bëjë të reflektojmë. Ne nuk duhet të marrim shkurt ose, siç thonë anglo-saksonët, "të presim qoshet". Dhe pastaj, duke pasur një vaksinë që funksionon, është çështja e prodhimit të saj, shpërndarjen e tij dhe shpërndarja në miliarda njerëzesh:nuk janë gjëra që bëhen brenda ditës ".
 
A mendoni se do të duhet të vazhdojmë të jemi vigjilentë edhe pas trajtimit?

"Kjo është e sigurt. Pandemia nuk ishte një ngjarje e papritur, për vite me radhë alarmi kishte rënë në komunitetin shkencor dhe jo vetëm në Kasandra, padyshim i padëgjuar. Shkenca nuk ka përgjigjen për gjithçka, por për t'u përballur me realitetin me një metodë shkencore , vlerësimi i rreziqeve dhe mos mbështetja vetëm në fat të mirë, do të ishte një hap vendimtar përpara ".
 
Pas Covidit çfarë tjetër duhet të presim?

"Nuk ka dyshim se kjo epidemi do të ndiqet nga të tjerët: viruset, bakteret, kërpudhat dhe parazitët kanë qenë të pranishëm në tokë shumë kohë para shfaqjes së njeriut, dhe sëmundjet infektive janë ende shkaku kryesor i vdekjeve në botë sot. përparimet në mjekësi, dhe në radhë të parë vaksinat, na lejojnë të përmbajë ndikimin e tyre, por unë do të doja t'ju kujtoj se deri më sot njeriu ka arritur të çrrënjosë vetëm një sëmundje infektive, lisë. Një rrezik tjetër sot përfaqësohet nga ndryshimi i klimës dhe nga shpyllëzimi, të cilat shkaktojnë ndryshimin e ekosistemeve, duke i ekspozuar njerëzit ndaj kontaktit të mundshëm me patogjenë të rinj dhe duke shkaktuar lëvizje migratore që rrisin rrezikun e sëmundjeve infektive ".
 

A mendoni se ky vit do të ndryshojë thelbësisht mënyrën tonë të plotë të trajtimit të kërcënimeve shëndetësore?

"Mendoj se të gjithë duhet të mësojmë të familjarizohemi me gatishmërinë: sistemi ynë shëndetësor duhet të kthehet në qendër të politikave publike, me një prani më të madhe në territor, me mjekë të përgjithshëm të kthyer në rolin e tyre si roje të shëndetit publik dhe me miratimin sistematik të masave të thjeshta, të tilla si higjiena e duarve, të cilat ndihmojnë për të mbajtur larg shumicën e rreziqeve infektive. Pastaj duhet të investojmë në planet e reagimit të urgjencës shëndetësore: menduam t'i kemi ato, por në fund të fundit ato provuan se ishin vetëm ushtrime akademike krejtësisht joefektive përballë një virusi që po udhëtonte me dyfishin e shpejtësisë së aftësisë sonë për të reaguar.E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, duhet të kujtojmë se rreziqet infektive spontane ose të qëllimshme janë një problem i madh i sigurisë kombëtare ".
 
A është ajo që po përjetojmë një situatë ekstreme apo do të jetë normaliteti ynë?

 "Sot ne jemi në një fazë emergjence që herët a vonë do të marrë fund, por siç shkruajtën dhe të rinjtë në muret në Hong Kong kundër shtypjes së qeverisë kineze,"Ne nuk do të kthehemi në normalitet, sepse normaliteti ishte problemi".
 
Nëse vaksina nuk funksionon, a mund të zëvendësohet me tampona masive?

"Jo. Një patogjen pushon së qeni një problem i shëndetit publik kur kemi një vaksinë efektive ose një kurë që na lejon të zgjidhim manifestimet më serioze klinike. Në mungesë të këtyre dy elementeve, të vetmet armë që kemi në dispozicion janë ato. e njohur të paktën që nga Mesjeta, kur dhjetë të rinjtë e Decameronit praktikuan distancimin shoqëror në një vilë në fshat për t'i shpëtuar murtajës që po tërbohej në Firence ".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco