Trondit studimi: Ndotja e ajrit vret 500.000 të porsalindur në një vit

Trondit studimi: Ndotja e ajrit vret 500.000 të porsalindur në një vit

08:34, 21/10/2020
A+ Aa A-

Ndotja e ajrit vrau 476,000 sapolindur në vitin 2019, kryesisht në Indi dhe në Afrikë , sipas një studimi të ri.

Më shumë se 116,000 foshnje në Indi kanë vdekur nga ndotja e ajrit në muajin e parë të jetës dhe 236,000 në Afrikën sub-Sahariane , sipas  dy instituteve amerikane (Instituti i Efekteve Shëndetësore dhe Instituti për Metrika dhe Vlerësimi i Shëndetit).

Sipas autorëve të studimit, ka prova në rritje që lidhin ekspozimin e nënave ndaj ndotjes së ajrit gjatë shtatzënisë me një rrezik në rritje që foshnjat e tyre të lindin nën peshë ose të parakohshme.

" Megjithëse ka një rënie të ngadaltë dhe të qëndrueshme të varësisë së familjeve nga lëndët djegëse me cilësi të dobët, ndotja e ajrit që rezulton mbetet një faktor kryesor në vdekjet e këtyre fëmijëve të vegjël, " tha Dan Greenbaum , president i Institutit të Efekteve Shëndetësore. .

Të sapolindurit në Azinë Jugore dhe Afrikën Sub-Sahariane janë prekur veçanërisht, shtoi ai.

Ndotja e ajrit shkaktoi gjithashtu 6.7 milion vdekje në të gjithë botën në 2017, sipas studimit, duke e bërë atë shkakun e katërt më të zakonshëm të vdekjeve.

Autorët e studimit zbulojnë se, megjithëse pandemia e koronavirusit shkaktoi shumë vdekje, si dhe probleme ekonomike dhe sociale, ajo gjithashtu ndikoi në nivelet e ndotjes së ajrit:

“Shumë vende panë qiellin blu dhe yjet përsëri gjatë natës, shpesh për herë të parë në vite. Sidoqoftë, këto përfitime nuk zgjatën shumë ”, u shprehen ata.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco