Si të kujdesemi për lëkurën në dimër?

Si të kujdesemi për lëkurën në dimër?

10:27, 20/10/2020
A+ Aa A-

Nëse jetoni në një pjesë të botës që përjeton mot të ftohtë, do të dini që temperaturat e ulëta mund të shkatërrojnë lëkurën tuaj, si në fytyrë ashtu edhe në trup.

Ajo bëhet e thatë dhe ndonjëherë mund edhe të plasaritet, e cila mund të jetë e dhimbshme ose të shkaktojë kruajtje.

Në përpjekje për të zbuluar se si ta mbrojmë më mirë lëkurën, revista Huffpost nga dermatologët të ndajnë këshillat e tyre kryesore për ta mbajtur organin më të madh të trupit tonë të shëndetshëm dhe të hidratuar gjatë muajve të ftohtë.

Përdorni produkte më të buta

“Çështja kryesore është përdorimi i pastruesve të butë,” tha dermatologia Angela Lamb, e cili është gjithashtu drejtoreshë i dermatologjisë në Institutin e Shëndetit Familjar dhe një asistente profesoreshë e dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai.

Për trupin tuaj, normalisht që gjatë verës mund të produkte të këndshme të trupit me aromatizues, por në dimër duhet të kaloni në diçka më të butë.”

Mënjanoni dushet dhe banjot e nxehta

Në muajt e dimrit, dushet dhe banjot e nxehta dhe jo hidratuese mund të krijojë çarje në sipërfaqen e lëkurës. Uji i nxehtë avullon shpejt, dhe nëse lëkura nuk hidratohet menjëherë, çarjet në lëkurë i lënë nervat e lëkurës të ekspozohen në ajër, duke rezultuar në atë që ndjehet si prerje letre dhe ekzemë, ose ‘kruarje dimri,’ shpjegoi Dr. Purvisha Patel , dermatologe e certifikuar nga bordi dhe themeluese e Visha Skincare.

Mos dilni jashtë me lëkurë ende të njomë nga uji

“Shumë njerëz vrapojnë jashtë pasi të kenë larë duart ose fytyrën për të përfunduar një detyrë të përditshme për të ecur qenin e tyre ose të heqin mbeturinat, por nëse lëkura juaj është e lagur dhe ju dilni në të ftohtë, do të shkaktojë çarje në lëkurë shumë shpejtë gjë që e përkeqëson problemin.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco