Eksperti i sëmundjeve infektive bën parashikimin e zymtë për javët në vazhdim

Eksperti i sëmundjeve infektive bën parashikimin e zymtë për javët në vazhdim

13:06, 19/10/2020
A+ Aa A-

Dr. Michael Osterholm, drejtori i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, është shprehur se  'gjashtë deri në 12 javët e ardhshme do të jenë më të errëtat nga e gjithë pandemia'.

"Ne kemi vaksina dhe terapeutikë që vijnë poshtë pikeve," tha Dr. Michael Osterholm gjatë intervistës së tij në NBC të dielën . 

Osterholm i tha drejtuesve se pavarësisht disa përparimeve, "vaksinat nuk do të bëhen të disponueshme në asnjë mënyrë kuptimplote deri në fillim të tremujorit të tretë të vitit të ardhshëm".

"Edhe atëherë, gjysma e popullsisë amerikane, në këtë pikë, është skeptike edhe për të marrë vaksinën," tha Osterholm. 

Siç kishte raportuar më parë Business Insider, gara për të krijuar një vaksinë COVID-19 tashmë ka tejkaluar rekordet për shpejtësinë, duke nxitur shqetësimin se vaksina po nxitohet për qëllime politike pavarësisht nga një premtim i rrallë i përbashkët nga prodhuesit e ilaçeve për të siguruar që vaksina të zhvillohet në mënyrë të sigurt .

Osterholm gjithashtu tha se një pjesë e problemit të mesazheve ishte mungesa e një zëri "drejtues" për të drejtuar amerikanët gjatë fazës së fundit të pandemisë. 

Osterholm është vetëm një nga epidemiologët e shumtë që për muaj me radhë kanë paralajmëruar se pandemia COVID-19 do të përkeqësohej në muajt e vjeshtës dhe dimrit .

"Të premten, kemi pasur 70,000 raste, që përputhen me numrin më të madh që kishim parë gjatë pikut me të vërtetë serioz në korrik," tha ai.

 "Këtë numër, ne duhet ta shfryjmë menjëherë. Duke nisur dhe nga pushimet e fundvitit  ne do të shohim numra më të lartë .

Osterholm theksoi nevojën për udhëheqje në formën e një "historie të mirë" që "është më shumë sesa thjesht shkencë".

'Njerëzit nuk dinë çfarë të besojnë, dhe kjo është një nga sfidat tona të mëdha, dhe ne duhet të japim mesazhe që pasqyrojnë prova shkencore dhe realitetin”, tha Osterholm.

Ai shtoi se qëllimi i imunitetit të tufës arrihet kur qytetarët kane mundësi vaksinimi, jo thjesht duke i lejuar ata të infektohen nga virusi.

‘Ne kemi nevojë për dikë që të na tregojë,’ cili është plani ynë afatgjatë? Pse po u kërkojmë njerëzve të distancohen, përfundoi eksperti

Sipas një vlerësimi nga Universiteti Johns Hopkins , SH.B.A. ka regjistruar më shumë se 8.1 milion raste të COVID-19 dhe të paktën 219,000 vdekje që nga e diela.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco