Agjencia Evropiane e Barnave rekomandon ilaçin e AstraZeneca për të luftuar dy kancere

Agjencia Evropiane e Barnave rekomandon ilaçin e AstraZeneca për të luftuar dy kancere

10:34, 21/09/2020

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar miratimin e Lynparza në pacientët që vuajnë nga kanceri i prostatës dhe si një ilaç për të trajtuar një formë të kancerit të përparuar të vezoreve, tha të hënën prodhuesi i ilaçeve britanike AstraZeneca.

Kanceri i prostatës është lloji i dytë më i zakonshëm i kancerit tek burrat në të gjithë botën, ndërsa kanceri i vezoreve është shkaku i pestë më i zakonshëm i vdekjes nga kanceri në Evropë.

Rekomandimi i EMA ndjek azhurnimet pozitive rregullatore për Lynparza, të cilat AstraZeneca AZN.L ka zhvilluar me Merck & Co Inc MRK.N pasi përballet me konkurrencën nga rivali britanik GlaxoSmithKline GSK.L për barnat e kancerit.

Lynparza u bë ilaçi i parë i PARP në treg me një aprovim nga SHBA për kancerin e vezoreve në 2014. Frenuesit e PARP janë një fokus në rritje për kërkimin e ilaçeve, me potencial për përdorim në kancerin e gjirit, mushkërive dhe prostatës.

Javën e kaluar, trajtimi i kancerit me GSK Zejula, i cili është gjithashtu një frenues i PARP, fitoi rekomandimin pozitiv nga vëzhguesi i BE si opsioni i parë për të mbajtur larg kancerin e avancuar të vezoreve në gratë që i janë përgjigjur kimioterapisë.

Për Përdorim Njerëzor (CMPH) vjen pasi Lynparza fitoi miratimin e BE në korrik për trajtimin e një forme të kancerit të pankreasit.

Ndërsa miratimet përfundimtare varen nga Komisioni Evropian, ai zakonisht ndjek rekomandimin e CHMP dhe i miraton ato brenda dy muajsh.

AstraZeneca gjithashtu tha se po eksploron prova shtesë në kancerin e prostatës metastatike për Lynparza dhe pret që të publikojë të dhëna për një gjykim të veçantë të fazës së vonë në gjysmën e dytë të 2021.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco