Zbulohen qeliza staminale super të fuqishme në embrionet njerëzore

Zbulohen qeliza staminale super të fuqishme në embrionet njerëzore

10:26, 18/09/2020

Qelizat staminale super të fuqishme janë zbuluar në embrionet njerëzore, me një kapacitet shumëzues dhe një forcë 200 deri në 500 herë më të madhe se ato të marra nga kërthiza.

Zbulimi, i botuar në Stem Cell Reports nga grupi i Universitetit Skocez të Edinburgut, i koordinuar nga Andrejs Ivanovs dhe Alexander Medvinsky, mund të bëhet një mjet i rëndësishëm për mjekësinë rigjeneruese në të ardhmen.

Të ashtuquajturat qeliza staminale hematopoietike - Siç shpjegohet nga autorët e studimit, këto janë qeliza staminale që formojnë qelizat e gjakut dhe sistemi imunitar, të ashtuquajturat qeliza staminale hematopoietike me aplikime të rëndësishme në trajtimin e leuçemisë dhe sëmundjeve të sistemit imunitar. Autorët i transplantuan këto qeliza embrionale në minj laboratorikë dhe vëzhguan kapacitetin e tyre të papritur për zgjerim.

Përdorimi i tyre terapeutik - "Disponueshmëria terapeutike e këtyre qelizave, për shembull nga palca e kockave ose kordoni i kërthizës, është një problem i vazhdueshëm", thanë autorët e hulumtimit. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zbulohet se qelizat staminale hematopoietike të embrionit "janë më të fuqishme dhe kanë një kapacitet më të madh për t'u shumëzuar dhe diferencuar sesa ato të kërthizës". Do të jetë e rëndësishme tani, përfunduan ekspertët, për të kuptuar se cilat janë mekanizmat molekularë që u japin këtyre qelizave superfuqitë e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco