Koronavirusi te mishi i pulës/ Sa të shqetësuar duhet të jemi?

Koronavirusi te mishi i pulës/ Sa të shqetësuar duhet të jemi?

21:53, 13/08/2020

Pas rastit të salmonit, Kina deklaroi se ka gjetur gjurmë koronavirusi te mishi i pulës që vjen nga Brazili. A është kjo pjesë e luftës tregtare? A duhet të druhemi?

BILD

Ky lajm ta heq oreksin!

Autoritetet kineze kanë zbuluar gjurmë të virusit korona në krahët e pulave të importuara nga Brazili.

Qyteti jugor i Shenzhenit njoftoi se një mostër nga sipërfaqja e krahëve të pulës kishte rezultuar pozitive për virusin.

Testimet e koronës u organizuan për të gjithë njerëzit që mund të kishin qenë të ekspozuar ndaj produkteve.

Sidoqoftë, të gjitha testimet rezultuan negative- gjurmët e virusit nuk do të thonë domosdoshmërisht se janë infektuese.

Kina ka nisur importin e mishit, peshkut dhe ushqimeve të detit, që kanë mbërritur në portet kryesore të vendit gjatë muajve të fundit. Sipas autoriteteve, gjurmët e virusit u zbuluan kohët e fundit edhe në ushqimet e detit të importuara në qytetin verior të Dalian. Dhe gjatë shpërthimit të koronavirusit në kryeqytetin Pekin në qershor, u tha se ishte gjetur virus te salmoni i importuar.

Por në fund mos harroni: Sipas autoriteteve shëndetësore amerikane, nuk ka fare ose ka një rrezik shumë të ulët që koronavirusi të transmetohet përmes ushqimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco