A mund të infektohemi me COVID-19 përmes syve? Ja përgjigjet më të fundit nga mjekët ekspert

A mund të infektohemi me COVID-19 përmes syve? Ja përgjigjet më të fundit nga mjekët ekspert

11:48, 01/08/2020

Tashmë të gjithë e dime se Covid-19 mund të hyjë në trupin tonë nga goja dhe hunda, prandaj ekspertet rekomandojne vendosjen e maskave dhe distancimit social.

Por, a duhet të fillojme të vendosim edhe syze tani?

Përgjigja vjen nga epidemiologu Dr.Steinemann I cili thotë se është e mundur që një njeriu të infektohet dhe me anë të syve prandaj duhet të mbrohemi. 

'Ka prova se ne mund te kontaminohemi edhe nga disa pika që lundrojnë në ajër,konfirmoi Organizata Boterore e Shendetit, dhe një nga mënyrat se si ato pika hyjnë në trup është me anë të syve.

 Një nga mënyrat e tjera se si mund te kontaminohemi me anë të syve është dhe prekja e një objekti të infektuar dhe më pas prekja e syve.

Prandaj, dalim në konkluzion që mundësia që të infektohemi me anë të syve ekziston, prandaj duhet të tregohemi të kujdesshëm dhe të perdorim masat parandaluese' ka deklaruar Steinemann për CNN.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco