Lufta kundër koronavirusit/ Vaksina që po zhvillohet në Britaninë e Madhe tregon shenja pozitive…

Lufta kundër koronavirusit/ Vaksina që po zhvillohet në Britaninë e Madhe tregon shenja pozitive…

15:04, 15/07/2020

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Britaninë e Madhe po tregon shenja pozitive që mund të funksionojë pasi provat zbuluan se pjesëmarrësit po krijojnë qeliza që mund të shkatërrojnë sëmundjen.

Kështu shkruajnë mediat britanike, sipas të cilave, ekipi i shkencëtarëve në Oksford tashmë ka thënë se ata janë ‘80 për qind ‘të sigurt se mund të kenë një të tillë në dispozicion deri në shtator, me më shumë lajme të mira që priten këtë javë në The Lancet.

Madje, siç shkruan Daily Mail, përcjell Telegrafi, sot ka dalë që provat kanë zbuluar se vaksina po provokon një reagim të antitrupave në trup dhe të qelizave T thelbësore që do të shkatërrojnë virusin në trup.

Sipas asaj që thuhet më tej, rreth 8,000 britanikë po marrin pjesë në një testim të madh të vaksinës së Oksfordit, e cila është duke u prodhuar nga firma farmaceutike AstraZeneca.

Por, ndërsa normat e coronavirusit kanë rënë në këtë vend, studiuesit gjithashtu synojnë të vaksinojnë 4,000 individë në Brazil dhe 2,000 në Afrikën e Jugut.

Sipas mediumit në fjalë, një vaksinë kundër coronavirusit duhet të zgjasë të paktën për disa vjet, ka thënë shkencëtarja britanike, vetë projekti i vaksinave i së cilës është projekti global i parë i zbuluar në fillim të këtij muaji.

Sarah Gilbert u tha deputetëve se ishte optimiste se një vaksinë do të sigurojë “një kohëzgjatje të mirë të imunitetit”.

Ajo është eksperte me famë botërore që drejton një ekip të Universitetit të Oksfordit, duke krijuar një vaksinë, kështu që pretendimi i saj mund të ndihmojë në “heqjen e dilemave” se sa mund të zgjasë mbrojtja ndaj COVID-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco