Vaksina kundër COVID-19/ Rezultate paraprake inkurajuese nga SHBA...

Vaksina kundër COVID-19/ Rezultate paraprake inkurajuese nga SHBA...

08:47, 01/07/2020

Përhapja e frkëshme e Koronavirusit në botë ka nxitur një luftë të madhe edhe për shkencëtarët të cilët po mudohen të zbulojnë një vaksinë kundër ketij virusi që deri tani ka vrarë më shumë se gjysëm milioni njerëz.

Sipas një artikulli të publikura nha “20 Minutes dhe AFP” 94% e pjesëmarrësve në provat klinike ten je firme amerikane raportuan se projekti i vaksinave në SH.B.A. do të shkaktojë një reagim të sistemit imunitar.

Ndërmarrja bioteknike amerikane Inovio njoftoi rezultatet paraprake por inkurajuese të Martën për projektin e saj të vaksinave kundër koronavirusit të ri. Mbi 40 vullnetarë në Shtetet e Bashkuara kanë marre pjesë në këto prova. Sipas një njoftimi për shtyp të kompanisë, vaksina shkaktoi një reagim të sistemit imunitar në 94% të pjesëmarrësve që ndoqën të ashtuquajturin gjykim klinik të fazës 1, domethënë me dy injeksione katër javë larg nga njera tjetra.

Vaksina Inovio, e quajtur INO-4800, përfshin injektimin e një kodi gjenetik të ADN-së në trupin e personit për të shkaktuar një përgjigje imune specifike kundër koronavirusit SARS-CoV-2. Vaksina injektohet nën lëkurë nga një gjilpërë, atëherë aktivizohet nga një pajisje që ngjan me një furçë dhëmbësh, e cila jep një mini-impuls elektrik, të një fraksioni të sekondës, duke lejuar ADN-në të depërtojë në qelizat e trupit dhe të përmbush misionin e saj atje./Syri,net/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco