Kalon 9 milionët numri i personave të prekur nga Covid-19 në botë

Kalon 9 milionët numri i personave të prekur nga Covid-19 në botë

21:10, 21/06/2020
A+ Aa A-

Ka kaluar 9 milionët numri total i personave të infektuar me koronavirus në të gjithë botën. 

Saktësisht, në të gjithë rruzullin janë infektuar me Covid-19 deri tani 9,002,596 persona, raporton faqja e specializuar "Worldometers".

Numri i të vdekurve për shkak të koronavirusit në botë ka shkuar në 468,589 njerëz.

Ndërsa, numri i të shëruarve nga koronavirusi në botë ka shkuar në 4,785,947 individë.

Image

Shteti me më shumë persona të infektuar në të gjithë botën është SHBA, pasuar nga Brazili, Rusia, India, Britania e Madhe.

Image

Sa i përket Shqipërisë, vendi ynë deri tani numëron 1,962 të infektuar dhe 44 viktima. /A.R. Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco