Tarro: Koronavirusi po shuhet, asimptomatikët nuk janë më infektues

Tarro: Koronavirusi po shuhet, asimptomatikët nuk janë më infektues

09:47, 30/05/2020
A+ Aa A-

Virologu i shquar italian Giulio Tarro shprehet se "kurba e ngjitjes zbret çdo ditë. Dhe do të vazhdojë kështu si derisa të arrijmë në ditën kur mundësitë e infektimit të një personi bartës të jenë zero dhe për këtë arsye mund të themi se kjo histori do të marrë fund për ne, shkruan Corriereddellosport.

“Kohët e fundit u botua një studim mbi PubMed, i cili raporton një eksperiment të kryer: një subjekt, me koronavirus por pa shenja, ra në kontakt me 455 njerëz të shëndetshëm. Doli që asnjë prej tyre nuk e mori virusin. Kështu që ai pa shenja nuk është infektiv për të tjerët. "

Kjo është ajo që thotë Giulio Tarro, një mjek i famshëm dhe virolog, në një intervistë dhënë në Fondacionin Nenni."

 A është nxehtësia aleati ynë? Po, e kam thënë shumë herë - vazhdon studiuesi nga Messina - dhe nuk do të lodhem ta përsëris. Për më tepër, ne po e shohim këto ditë. Ka njerëz që përpiqen të hedhin poshtë këtë provë duke marrë si një shembull atë që po ndodh në Brazil ose në zona të tjera të ngjashme. Unë do të doja t'i kujtoj se në anën tjetër stinët janë të kundërta me tonat: Ne jemi në pranverë e verë, kurse ata janë në vjeshtë e dimër ".

Tarro: "Tamponët favorizojnë infeksionet"

Mbi hetimin serologjik që filloi disa ditë më parë: "Ne jemi tani në fund të majit dhe, me gjithë ndershmëri, bërë tani nuk shoh se çfarë përfitimi mund të nxirret prej tij. Unë do ta kisha bërë atë të paktën një muaj e gjysmë më parë, kur kurba e ngjitjes akoma ishte dukshëm e lartë, ajo që bëri Dr Pasquale Bacco me studimin e tij, i cili zbuloi se në semestrin e fundit, në një mostër prej mbi 7000 , kishte 35% pozitivitet për Sars CoV2. Ne kemi mbështetur gjithçka në tampona, të cilat jo vetëm që nuk janë të besueshme, por siç tha Washington Post në një artikull të fundit, madje do të duket se ata kanë favorizuar infeksionin, të paktën në disa raste ".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco