COVID-19/ Nis faza e dytë e testimeve të vaksinës së Oksfordit, doza u jepet dhe fëmijëve

COVID-19/ Nis faza e dytë e testimeve të vaksinës së Oksfordit, doza u jepet dhe fëmijëve

12:18, 22/05/2020

Fëmijë dhe më të rritur do të përfshihen në fazën e dytë të testeve klinike për një vaksinë kundër koronavirusit në Britaninë e Madhe.

Faza e dytë e testeve të vaksinës së përgatitur nga Universiteti i Oksfordit nisi në prill, dhe po testohet tek të rriturit nën 55-vjeç dhe më poshtë.

Tashmë më shumë se 10,000 persona, duke përfshirë të moshuar mbi 70-vjeç dhe fëmijë nga 5 deri në 12 vjeç, do të marrin pjesë në teste për të parë sesi vaksina ndikon në sistemin e tyre imunitar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar se nëse testet rezultojnë të suksesshme, 30 milion doza do të jenë gati nga shtatori. Janë investuar 131 milion paund për vaksinën dhe gjiganti i farmaceutikës AstraZeneca ka rënë dakord për një marrëveshje licencimi globale për të.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco