Koronavirusi: Shmangeni transportin publik sa më shumë të jetë e mundur

Koronavirusi: Shmangeni transportin publik sa më shumë të jetë e mundur

13:38, 18/05/2020

Derisa Britania e madhe futi kufizimet, ka pasur shërbime të reduktuara në trenat, autobusë dhe aeroplanë dhe qeveria këshilloi të mos ndërmerreshin udhëtime nëse nuk ishin vërtet shumë të domosdoshme.

Tani, me lehtësimin e kufizimeve në Angli, shumë njerëz po inkurajohen të kthehen në punë. Qeveria britanike thotë se ata duhet të shmangin transportin publik dhe në vend të kësaj të ecin, të marrin biçikletat ose të ngasin makinën.

Por nëse nuk munden, cilat janë rreziqet nëse do të hipin në autobus apo tren? Sa të sigurtë janë udhëtimet me tren dhe autobus?

Pjesa më e madhe e rrezikut të infektimit në trena dhe autobusë varet nga fakti se sa janë të mbushur me njerëz dhe sa larg mund të qendroni nga njerëzit e tjerë. Kjo vlen si për automjetet, ashtu edhe në ndalesat dhe stacionet dhe do të jetë e ndryshme në pjesë të ndryshme të vendit dhe në rrugë të ndryshme.

Ventilimi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm pasi ajri i pastër mund të ndihmojë që pikat që përmbajnë virusin të shpërndahen më shpejt, kështu që në jeni në gjendje të hapni një dritare, mund të jetë një avantazh.

Si do të duhet të ndryshojë transporti?

Koronavirus përhapet kur një person i infektuar kollitet, teshtin ose nxjerr pikat e vogla të mbushura me virusin në ajër.

Këto pika mund të hyjnë në trup përmes syve, hundës dhe gojës, direkt ose pasi preket një objekt i kontaminuar.

Mesazhi i përsëritur nga qeveria britanike ka qenë të rrihet 2 m larg nga njerëzit që nuk janë të familjes tuaj.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar një lidhje midis përdorimit të metrove të Londrës dhe mundësisë së infektimit nga sëmundje të frymëmarrjes.

Dr Lara Gosce, në Institutin e Shëndetit Global, thotë se hulumtimi i saj (botuar në vitin 2018) tregoi se njerëzit që përdorën rregullisht metronë  kishin më shumë gjasa të vuanin simptoma të ngjashme me gripin.

"Veçanërisht, kjo tregon se zonat me më pak linja - ku banorët detyrohen të ndryshojnë linjën një ose më shumë herë kur udhëtojnë në metro - kanë nivele më të larta të sëmundjeve të ngjashme me gripin, në krahasim me zonat me shërbime të mira, ku pasagjerët arrijnë në destinacionin e tyre me një udhëtim direkt," tha ajo.

Nëse po udhëtoni me një tren apo autobus relativisht të zbrazët, rreziqet do të ishin të ndryshme.

Sa kohë që shpenzoni për transport do të luajë gjithashtu një rol - të kaloni më shumë kohë në kontakt, dhe të vini në kontakt me më shumë njerëz do të rrisë rrezikun për ju.

Pra, "kufizimi i numrit të kontakteve të ngushta me individë dhe objekte të infektuar potencialisht është i rëndësishëm," sipas Dr Gosce.

"Për sa i përket udhëtimit, shmangni orët e pikut nëse është e mundur," thotë ajo, duke sugjeruar, aty ku është e mundur, që pasagjerët të zgjedhin rrugët që përfshijnë vetëm një mjet transporti.

Cila është këshilla për pasagjerët?

Qeveria britanike thotë se njerëzit duhet të "marrin parasysh të gjitha format e tjera të transportit përpara se të përdorin transportin publik". Nëse nuk mund të ecin, të marrin biçikletat apo makinat e tyre për në destinacion. Këshillohet:

Udhëtoni në orët jo të pikut

Merrni një rrugë më pak të populluar dhe zvogëloni numrin e stacioneve që hipni e zbrisni.

Prisni që udhëtarët e tjerë të zbresin para se të hipin.

Mbaj 2m largësi nga njerëzit "aty ku është e mundur"

Lani duart për të paktën 20 sekonda pasi të keni përfunduar udhëtimin

Qeveria britanike pranon se mund të ketë situata kur njerëzit nuk mund të qëndrojnë 2 m larg njëri-tjetrit, të tilla si në orare të ngjeshura ose për të mos marrë transportit publik. Në këto raste, këshillat janë të shmangni kontaktin fizik dhe mbajeni fytyrën sa më larg të tjerëve.

Qeveritë në Angli, Skoci dhe Irlanda Veriore gjithashtu kanë rekomanduar që njerëzit të veshin maska fytyre në transportin publik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco