VIDEO shokuese: Shihni si përhapet koronavirusi në ajër

VIDEO shokuese: Shihni si përhapet koronavirusi në ajër

10:32, 09/04/2020

Shkencëtarët kanë krijuar një video shokuese, e cila tregon se si stërklat e koronavirusit mund të përhapen në ajër në një supermarket. Ato mund të kalojnë edhe raftet dhe të infektojnë blerësit.

Videoja është prodhuar nga universiteti Aalto në Finlandë për të sensibilizuar njerëzit për rrezikun.

Në studim thuhet se koronavirusi mund të qëndrojë në ajër për disa minuta.

Videoja e tyre tregon një skenar kur një person i infektuar teshtin ose kollitet në një supermarket. Edhe në ambiente shumë të ventiluara, sërish virusi qëndron në ajër për të paktën dy minuta, thuhet në studim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco