Vaksina e Gate kundër COVID-19, avancon me hapa gjigand/ Testohet te mbi 40 vullnetarë

Vaksina e Gate kundër COVID-19, avancon me hapa gjigand/ Testohet te mbi 40 vullnetarë

18:04, 07/04/2020

 Vaksina Covid-19 që po zhvillohet nga ndërmarrja amerikane bioteknike Inovio ka hyrë në fazën e provave te njerëzit.  

Zgjidhja mund të vijë nga Shtetet e Bashkuara, në kënaqësinë e Presidentit Donald Trump.  

Siç është raportuar nga agjensia e lajmeve Adnkronos, vaksina kundër Covid-19 që po zhvillohet nga ndërmarrja amerikane bioteknike Inovio ka hyrë në fazën e saj të eksperimentimit te njerëzit, falë aprovimit nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (Fda), e cila është financuar kryesisht nga fondacioni filantropik i themeluesit të Microsoft, Bill Gates, raporton ilgiornale.  

Vaksina (Ino-4800, emri provë), u testua dje mbi 40 vullnetarë që morën dozën e parë, e cila do të pasohet nga një e dyta pas 4 javëve, siç konfirmohet nga kompania.  

"Ky është një hap i rëndësishëm përpara në luftën globale kundër Covid-19 - tha Joseph Kim, president dhe CEO i Inovio - pa një vaksinë të sigurt dhe efektive, kjo pandemi mund të vazhdojë të kërcënojë jetën e njerëzve dhe jetesën e tij.  

Ekipi ynë i studiuesve, partnerëve dhe financuesve janë mobilizuar që sekuenca gjenetike e virusit e cila u bë e disponueshme në fillim të janarit, të vazhdojnë të punojë 24/7 për të siguruar përparimin e shpejtë të Ino-4800 përmes këtij studimi në fazën e parë".  

"Prodhimi i një vaksine Covid-19 brenda 12-18 muajve të ardhshëm - vazhdon Richard Hatchett, CEO i Koalicionit për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike (Cepi) - nuk është vetëm një sfidë shkencore, por do të kërkojë gjithashtu nivele të reja të bashkëpunimit dhe investimesh në industri nga qeveria.  

Ende ka një rrugë e gjatë për të bërë, por sot kemi arritur një moment historik të rëndësishëm në atë udhëtim. "Faxa e parë e studimiy Ino-4800 fdo të regjistrojë deri në 40 vullnetarë adult të shëndetshëm në Filadelfia, Pensilvani (në Shkollën e Mjekësisë Perelman të Universitetit të Pennsylvania) dhe Kansas City (Qendra për Kërkime Farmaceutike), ku ekzaminimi i pjesëmarrësve të mundshëm tashmë ka filluar.  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco