Dy studiues: Koronavirusi preferon motin e ftohtë e të thatë

Dy studiues: Koronavirusi preferon motin e ftohtë e të thatë

12:23, 04/04/2020
A+ Aa A-

Koronovirusi preferon të ftohtin e thatë, ndërsa përhapet më pak shpejt në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa. Dy studiues italianë, Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini nga Universiteti Shtetëror i Milanos, e zbuluan këtë duke studiuar marrëdhënien midis rasteve me Covid-19 dhe kushteve klimatike në një shkallë globale, njofton Ansa.

Rezultatet, të shpërndara në faqen e internetit medRxix, ngrenë nivelin e alarmit për rajone të mëdha të hemisferës jugore të botës (përfshirë Amerikën e Jugut, Afrikën e Jugut, Australinë dhe Zelandën e Re), ku pandemia mund të godasë më rëndë gjatë muajve të ardhshëm.

Vigjilenca duhet të mbetet shumë i lartë, sepse virusi SarsCoV2 është një armik veçanërisht i fshehtë: ai është në të vërtetë i aftë të vendoset në traktin e sipërm të frymëmarrjes, në mënyrë që të përhapet edhe nga ata që vuajnë vetëm nga simptoma të buta, siç tregohet nga një studim i Universitetit Charité të Berlinit botuar në 'Nature'.

Sidoqoftë, sa më shumë dimë për koronavirusin e ri, aq më shumë bëhet e mundur të kuptohet se çfarë mund të frenojë vrapin e tijj nëpër botë.

Kushtet klimatike, për shembull, me ndryshoret e temperaturës dhe lagështisë.

Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Milanos arritën në këtë përfundim pasi llogaritën shkallën e rritjes së rasteve me Covid-19 në mbi 100 vende dhe makro rajone në të gjithë botën.

Shifra është llogaritur në ditët e para të epidemisë, në mënyrë që të matet shkalla reale e përhapjes së virusit para se të hynin në fuqi masat e kontrollit.

Nga kryqëzimi me vlerat mesatare të temperaturës dhe lagështisë tipike të muajve të epidemisë, doli që infeksioni përhapet më shpejt në temperatura mesatare prej rreth 5 ° C dhe lagështi mesatare të ulët.

Në të kundërt, në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa karakteristike për disa zona tropikale, epidemia duhet të jetë shumë më ngadalë, edhe nëse asnjë zonë e populluar e botës nuk duket të jetë plotësisht e papërshtatshme për përhapje.

Paradoksalisht, nëse klima mund të pengojë përhapjen e virusit, virusi nga ana tjetër mund të rrezikojë cilësinë e parashikimit të motit, duke kompromentuar gjithashtu sistemet e alarmit për ngjarje ekstreme dhe studimin e ndryshimit të klimës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco