U trajtuan me gjakun e pacientëve të rikuperuar, 5 persona tesohen negativ për Covid-19

U trajtuan me gjakun e pacientëve të rikuperuar, 5 persona tesohen negativ për Covid-19

15:22, 31/03/2020

Pesë pacientë me koronavirus në gjendje kritike kanë testuar negativ në një hapësirë prej 12 ditësh pas marrjes së trajtimit me gjakun e pacientëve të rikuperuar në Kinë.

Tre prej tyre janë larguar nga spitali ndërsa të tjerët janë në gjendje të qëndrueshme, sipas një raporti nga spitali të premten.

Një mjek që udhëheq trajtimin beson se këto raste të suksesshme mund të ‘sjellin shpresë te pacientët me koronavirus’.

Lajmi vjen ndërsa presioni po rritet në Mbretërinë e Bashkuar për të përdorur një terapi premtuese për pacientët me koronavirus të sëmurë me kritikë pasi SHBA miratuan terapinë me bazë gjaku javën e kaluar.

Plazma e gjakut nga pacientët e kuruar përmban antitrupa që janë krijuar qëllimisht nga sistemet e tyre imune për të luftuar virusin, shkruan Daily Mail

Shkencëtarët besojnë se metoda, e njohur si plazma qetësuese, mund të trajtojë pacientët më të sëmurë duke forcuar sistemin e tyre imunitar, duke përdorur gjak nga dhuruesit e rikuperuar.

Spitali Third People në Shenzhen, publikoi një letër mjekësore më 27 mars, duke dokumentuar proçesin e trajtimit të pesë pacientëve, të moshave 36 deri në 73 vjeç.

Spitali, i cili ka Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Klinike për Sëmundjet Infektive, tha se katër prej tyre treguan temperaturë normale brenda tre ditësh pasi u mjekuan me gjak nga pesë dhurues.

Të gjithë pacientët, përfshirë tre burra dhe dy gra, testuan negativ pas trajtimit 12-ditor dhe antitrupat në sistemin e tyre imunitar ‘u rritën ndjeshëm’, tha spitali.

“Ne filluam së pari të përdorim plazmën e gjakut të pacientëve të rikuperuar për të trajtuar pacientët tanë të sëmurë kritik në 30 janar. Ne shpresojmë që ndarja e hulumtimit tonë të mund të sigurojë përvojë klinike të dorës së parë për punonjësit mjekësorë ndërkombëtarë dhe të sjellë shpresë për pacientët e tjerë me koronavirus”, tha Liu Yingxia, zëvendësdrejtori i spitalit, tha për Pear Video:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco