Koronavirusi/ Numri i infektimeve të reja ka filluar të bjerë ngadalë

Koronavirusi/ Numri i infektimeve të reja ka filluar të bjerë ngadalë

22:11, 29/03/2020

Të gjitha vendet kanë ndërmarrë hapa të mëdhej për të ngadalësuar epideminë dhe efektet duket se po ndjehen.

Rritja ditore në Itali është nën 10% çdo ditë dhe duket se po zvogëlohet vazhdimisht.

Çdo ditë virusi Covid-19 po infekton një numër në rritje të njerëzve, por shkalla e rritjes krahasur me përqindjen në disa vende, po fillon të ngadalësohet falë masave të mbylljes.

Image

Në grafikun e Financial Times që e shikoni më sipër, shohim vendet me më shumë se 5,000 raste. Të gjitha vendet janë vendosur në të njëjtin bosht kohor.

Përqindja e rritjes ditore krahasuar me javët e kaluara: vihet re se është duke u ngadalësuar.

Rritja ditore italiane është nën 10% çdo ditë dhe duket se po zvogëlohet vazhdimisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco